Джейсън Тейтъм отбеляза 25, за да изведе Селтикс пред Кавалиърс със 113-98 и до 3-ти пореден финал на Изток
AP News | 2024-05-16 | 03:40:06

БОСТЪН (АП) — Джейсън Тейтъм имаше 25 точки и 10 борби, а Бостън Селтикс победи Кливланд Кавалиърс със 113-98 на Сряда вечер, за да преминете към финалите на Източната конференция за трети пореден сезон.

Ал Хорфорд добави 22 точки, 15 борби и шест от 19-те тройки на Бостън, за да отбележи третата си поредна победа в серията и да спечели с 4-1. Сега Селтикс ще очакват победителя от мача между Ню Йорк Никс и Индиана Пейсърс. Ню Йорк води в тази серия с 3-2.

Кавалиърс играха изключително малко без играча на звездите Донован Мичъл (прасе), центърът Джарет Алън (ребро) и ключовата резерва Карис ЛеВърт (коляно).

Кливланд остана близо през първите три четвърти и дръпна в рамките на 88-85 в началото на четвъртата. След това Бостън направи серия 13-2, за да поведе със 101-87 с 6:44 до края на играта.

Евън Мобли вкара рекорд в кариерата си в плейофите - 33 точки и имаше седем борби. Маркъс Морис старши отбеляза пет тройки и завърши с 25 точки.

Кливланд сега навлиза в лято на несигурност с бъдещето на Мичъл и треньора Дж.Б. Бикерстаф директно в светлината на прожекторите.

Мичъл беше всичко за Кавс през втория си следсезон за Кливланд. Той спечели петото си участие в мача на звездите в редовния сезон. Той отбеляза средно 29,6 точки в тези плейофи, но не игра в нито един от последните два мача.

Краят на мандата на Мичъл в Кливланд потенциално може да дойде в същата арена TD Garden, където ЛеБрон Джеймс изигра последния си мач с Кавс, преди да замине за Маями през 2010 г.

Мичъл има право да подпише удължаване на договора, но не е дал никаква индикация, че има желание да остане или да напусне Кливланд.

Бикерстаф завършва своя четвърти пълен сезон като треньор на Кливланд. Включвайки 11-те мача, които тренира, след като пое Джон Бейлайн през сезон 2019-20, Бикерстаф е 170-159 с две участия в плейофите.

Подобно на мач 4 без Мичъл, Кавс използваха Линия от 3 точки, за да поддържа темпото на Селтикс, правейки 8 от 19 в първите 24 минути.

Кливланд започна втората четвърт, като се свърза при 4 от 5 опита отвъд дъгата, за да поведе с 46-40. Кавс също получиха солидни минути от резервната скамейка от Маркъс Морис старши, който вкара 14 точки в първите си 12 минути игра.

Но Бостън се събра и затвори със серия от 18-6, за да поведе с 58-52 до полувремето.