Джокович печели първия си мач на Откритото първенство на Италия след месец почивка. Защитаващият титлата Рибакина се оттегли
AP News | 2024-05-10 | 21:08:49

РИМ (AP) — На Новак Джокович му трябваше малко време, за да започне първия си мач от близо месец.

Той подобри играта си, след като загуби първите си два сервис игри с малко небрежна игра обаче и завърши победа с 6-3, 6-1 над левичаря френски квалификант Корентин Муте в първия си мач на Откритото първенство на Италия в петък.

„Нямам От известно време тренирах с левичар, така че ми отне малко време, за да се приспособя към различното въртене на топките“, каза Джокович. „Първите четири мача бяха доста лоши за мен. … Но след това играх добре.”

Най-високо класираният Джокович не беше играл, откакто загуби от Каспър Рууд на полуфиналите на Мастърса в Монте Карло на 13 април. 24-кратният шампион от Големия шлем също е без титла тази година — за първи път той стигна до май без трофей от 2018 г., когато се завръщаше от контузия в десния лакът.

Но Рим, където той е шесткратен шампион, е един от любимите на Джокович турнири. Това е и мястото, където Джокович се опитва да подобри играта си на клей, преди да се опита да защити титлата си на Откритото първенство на Франция, което започва на 26 май.

Джокович направи 21 уинъра срещу 13 на Муте и имаше 13 непредизвикани грешки срещу 20 на опонента си. Показвайки желание да излезе напред, Джокович също спечели 18 от 22 точки на мрежата.

„Корентин е много талантлив играч. Има страхотни ръце и много непредсказуем. Не знаете какво следва. Така че трябваше да остана концентриран, което и направих“, каза Джокович. „Значи това е добър начален мач.“

В първия мач от втория сет алармата на телефона на Moutet започна да звъни, което го подтикна да изтича и да го грабне от чантата си. След това той шеговито го вдигна до ухото си, сякаш отговаряше на повикване - предизвиквайки смях от тълпата и усмивка от Джокович. След това 83-ият французин вдигна ръце, за да се извини за прекъсването.

Джокович се подобри до 18-0 в началните си мачове в Рим. Следващият ще се изправи срещу 29-ия поставен Алехандро Табило.

Рекордният 10-кратен шампион от Рим Рафаел Надал е в другата половина на жребия.

Също така напредват в мачовете от втория кръг шампионът от Рим за 2017 г. Александър Зверев, Григор Димитров и Бен Шелтън, докато Нуно Борхес елиминира 15-ия поставен Александър Бублик с 6-4, 6-4.

Лоренцо Музети се оттегли, след като загуби първия сет от френския квалификант Теренс Атмане заради стомашен вирус, оставяйки домакина Италия без трима големи играчи. Яник Синър се оттегли преди турнира заради контузено бедро, а Матео Беретини се оттегли в сряда след поредица от физически проблеми.

В турнира за жени, защитаващата титлата си Елена Рибакина се оттегли преди първия си мач срещу Ирина-Камелия Бегу поради заболяване.

„За съжаление не се чувствам достатъчно добре, за да се състезавам“, каза четвъртата Рибакина. „Имам толкова добри спомени от миналата година и очаквах с нетърпение да защитя титлата си.“

София Кенин елиминира осмата поставена Онс Джабер със 7-5, 2-6, 6-4, докато Мария Сакари, Йелена Остапенко и Даниел Колинс продължават напред.