Джокович удържа Фриц, за да стигне до полуфиналите на Australian Open за 11-и път
AP News | 2024-01-23 | 12:10:04

МЕЛБЪРН, Австралия (AP) — Новак Джокович удържа Тейлър Фриц със 7-6 (3), 4-6, 6-2, 6-3 в 3 3/4 часа, за да стигне до полуфиналите на Australian Open за 11-и път във вторник.

Когато премине през четвъртфиналите в Австралия, Джокович е непобеден.

24-кратният голям шампион е спечелил всичките 10 полуфинала, в които се е състезавал в Мелбърн Парк, и всичките 10 финала. В неговия рекорден 48-ми полуфинал от Големия шлем той ще играе срещу поставения под номер 4 Яник Синър или номер 5 Андрей Рубльов.

Фриц спаси първите 15 брейкпойнта, с които се сблъска, нечувана статистика срещу един от най-добрите връщащи играчи досега.

„Всички знаем, че Тейлър има един от най-добрите сервиси в света“, каза Джокович. „Знаех каква заплаха представлява той, когато сервира с толкова високо качество.

„Преобразуването ми беше наистина лошо, но в края на деня успях да го пречупя, когато имаше значение. Повиших играта си по средата на третия сет, чак до края.“

Първата игра даде тон за дълъг, труден мач. Той продължи 16 минути и съдържаше 24 точки, отивайки на двойка девет пъти. Фриц отблъсна три брейкпойнта, преди най-накрая да удържи.

Първият сет продължи 1 час, 24 минути – най-дългият начален сет на турнира – и беше в баланс до тайбрека.

Мачът започна при ярка слънчева светлина и горещина от почти 32 градуса (90 по Фаренхайт), а сянката се премести от запад на изток през корта зад стола на съдията.

След като Фриц задържа в 11-ия Джокович беше развълнуван и жестикулираше, за да привлече вниманието на екипа си за поддръжка, призовавайки за соли.

Но след като задържа и донесе сета до тайбрек, Джокович завърши рали от 21 удара със зашеметяващ кроскорт от бекхенд победителят ще получи пет сет точки. Той сложи пръст на ухото си, кимна с глава и изпрати целувка към полето за коментари в задната част на корта.

Фриц беше този, който получи първия сервиз, за ​​да отвори втория сет, след като се защити осем в първия сет срещу него.

Той спаси още седем шанса за пробив във втория, предимно с чисти уинъри, и поддържа пробива до изравняване на един сет за всеки, затваряйки с ас.

След цялата тази съпротива обаче Фриц беше пречупен във втория гейм от третия сет, когато Джокович реализира своя 16-и шанс. Джокович брейкна отново, в любовта, в деветия гейм, за да завърши третия сет за 38 минути.

В четвъртия Фриц се бореше да удържи в игра, която съдържаше 14 точки, а след това бе брейкнат в шестия . Той веднага отвърна на удара, използвайки втората си точка за пробив с форхенд, който отряза мрежата и падна за уинър.

Но Джокович отрече повече обрати, като отвърна отново за 5-3 и сервираше.

>

Джокович победи Фриц в поредни сетове във всичките им предишни осем срещи с изключение на една, включително миналогодишните четвъртфинали на US Open. Изключение беше тук, в Австралия през 2021 г., когато стигна до пет.

Първият от четвъртфиналите при мъжете започна в късния следобед след тричасовия 7-6 (6), 6 на шампиона от US Open Коко Гауф -7 (3), 6-2 победа над Марта Костюк от Украйна.

19-годишният Гауф, който има поредица от 12 победи в турнири от Големия шлем, ще играе срещу защитаващата титлата си Арина Сабаленка или Барбора Крейчикова.