Джоунс, Кинг водят номер 7 в щата Айова до победа със 76-57 над щата Канзас в четвъртфиналите на Big 12 турнира
AP News | 2024-03-15 | 03:48:33

КАНСАС СИТИ, Мисури (AP) — Робърт Джоунс вкара 18 точки, Тре Кинг добави 16 точки и No 7 Щат Айова измъчва Щат Канзас с 20 подигравания в четвъртък вечерта, позволявайки на Cyclones да победят със 76-57 на четвъртфиналите на турнира Big 12.

Кешон Гилбърт добави 12 точки и шест отнети топки и Тамин Липси имаше 11 точки за четвъртите поставени Cyclones (25-7), които се придържаха към преднина от 40-39 около 16 минути преди края, когато оборотите на Wildcats наистина започнаха да се трупат.

Тайлър Пери имаше 18 точки, Артър Калума отбеляза 13, а Уил Макнейър-младши имаше 12 точки за 10-ия поставен Канзас Стейт (19-14), който може да е спукал собствения си балон на NCAA турнира поради собствената си офанзивна неспособност.

Дивите котки висяха стремглаво на балона на NCAA, докато загубите от Синсинати и Канзас в края на сезона не ги поставиха в състояние на отчаяние. Те отговориха с победа над Айова Стейт в деня на старшите, след което победиха седмия поставен Тексас – почти сигурен турнирен отбор – в сряда, за да спечелят възможността за още една победа над Cyclones.

Но това е турнирът на Големите 12, където изглежда винаги се появява щата Айова.

Четирикратните шампиони методично се занимаваха със своята работа през първото полувреме в четвъртък вечер, като изградиха преднина от 34-27 на полувремето, като победиха Канзас Стейт до загуба на топки и превърнаха доминацията в боята в куп кошове за втори шанс.

Те спечелиха игрите, които Канзас Стейт спечели, когато отборите се срещнаха в Bramlage Coliseum миналата събота.

Дивите котки се опитаха да направят серия през второто полувреме, затваряйки се в рамките на 40-39 при пасиране на Макнеър 16 минути преди края. Но след това отбор, класиран на 338-мо място от 351 отбора в Дивизия I по загуби, продължи да изкашля топката при пет от следващите си седем пътувания на дъното и Cyclones спечелиха зад Хейсън Уорд и Милан Момчилович, за да дръпнат отново.

Те надиграха Канзас Стейт с 26-6 през следващите 10 минути, за да отстранят мача.

Щатът Канзас остава да се надява, че три победи над отбори от топ 10 са достатъчни, за да влезе в турнира на NCAA в неделя.

Щатът Айова ще играе с победителя на номер 14 Бейлър срещу Синсинати на полуфиналите. Cyclones загубиха от Bears през февруари при пауза в последните секунди, мач, по-добре запомнен с изгонването на Scott Drew от Bears, и победиха Cincinnati по-късно през месеца, когато Cyclones направиха 25 загуби.