Домаск постигна трипъл-дабъл, тъй като поставеният под номер 3 Илинойс победи Морхед Стейт в турнира на NCAA
AP News | 2024-03-21 | 23:58:48

ОМАХА, Небраска (AP) — Маркъс Домаск записа първия трипъл-дабъл на NCAA турнира от 2019 г. насам, а Терънс Шанън отбеляза 26 точки, помагайки на поставения под номер 3 Илинойс да се отдръпне от номер 14 Морхед Стейт за победа с 85-69 в първия кръг в четвъртък.

Домаск имаше 12 точки, 11 борби и 10 асистенции в първия си трипъл-дабъл в кариерата . Това беше първият трипъл-дабъл в турнира на NCAA, откакто Ja Morant постигна това постижение.

Dain Dainja отбеляза 17 от своите 21 точки през второто полувреме, когато Илини се отърсиха от досадните Eagles. Dainja отбеляза 9 за 9 от полето и изравни рекорда си в кариерата с осем борби.

Следващият за Илинойс (27-8) е поставеният под номер 11 Duquesne (25-11) в събота. Херцозите напреднаха със 71-67 победа над BYU. Илини се опитват да преминат през първия уикенд на турнира за първи път от девет участия.

Райли Миникс поведе Ийгълс с 27 точки, давайки му поне 20 в 13 от последните му 14 мача. Джордан Латън добави 23 точки.

Шампионът на конференцията в Охайо Вали Морхед Стейт (26-9) продиктува действието рано. Minix, Kalil Thomas и Lathan направиха три поредни тройки, за да изведат Eagles до преднина от 9-0 преди да изтекат две минути.

След това Шанън продължи оттам, откъдето спря в турнира Big Ten, когато отбеляза средно 34 точки, докато водеше Илини до титлата.

Шанън, който имаше 19 точки през първото полувреме, взе изходящ пас, който беше почти пресечен от Дрю Телуел и отиде безпрепятствено към коша за голямо забиване. След това той отбеляза тройка от крилото и няколко минути по-късно се промъкна към коша за подаване.

Беше ред на Dainja да участва във второто полувреме. 6-футовият 9, 255 паунда създаде големи проблеми за всеки, който Eagles му постави. Той вкара 13 от първите 17 точки на Илини, за да отвори мача.