Дончич вкара 50 точки, за да засенчи 10 000 за кариерата си, Маверикс победи Сънс със 128-114
AP News | 2023-12-26 | 08:32:05

ФЕНИКС (AP) — Лука Дончич отбеляза 50 точки, за да засенчи 10 000 за кариерата си и направи 14 асистенции, издигайки Далас Маверикс до 128 -114 победа над Финикс Сънс в понеделник вечерта.

Дончич увенча Коледа, изпълнена с мачове от НБА, със звездно представяне, като уцели 8 от 16 от 3 и всичките си 12 наказателни удара. Той засенчи 10 000 точки в кариерата през първото тримесечие, за да достигне крайъгълен камък от 358 мача в кариерата, седми най-бърз в историята на НБА. .

Дерек Лайвли II имаше 20 точки и 10 борби, след като пропусна предишните четири мача поради изкълчване на глезена, а Тим Хардауей-младши добави 18 точки в деветия пореден мач на Далас без Кайри Ървинг (пета).

p>

Чимези Мету и Грейсън Алън издигнаха Слънцата от скамейката, която на моменти беше слабо място през този сезон.

Алън вкара 19 от своите 32 точки през третата четвърт, за да помогне на Слънцата да се съберат от пасив от 15 точки и стигна до 8 от 17 от 3. Мету имаше 23 точки и 19 борби в кариерата си, без големия човек Юсуф Нуркич вторият му пореден мач поради лични причини.

Далас направи серия 17-4 в средата на четвъртата четвърт и се оттегли оттам, за да изпрати Финикс до деветата му загуба в 12 мача.

Дончич направи трипъл-дабъл от 39 точки в победи над Сан Антонио в последния си мач и започна блестящо в пустинята.

Той приветства завръщането на Лайвли, като му вкара два лесни коша в ръба. Дончич започна да търси удара си след това, като вкара 17 точки при стрелба 5 от 6 през първата четвърт, за да даде преднина на Маверикс с 36-24.

Дончич се завърна през втората четвърт, за да удари тройка и намери Дерик Джоунс-младши за извисяващ се удар. Дончич имаше 24 точки и осем асистенции, за да даде на Далас аванс от 64-54 на полувремето.

Слънцата бяха разединени в нападение през по-голямата част от първото полувреме, като пропуснаха 13 поредни удара, започващи в края на първата четвърт. Финикс държеше Далас в обсега си зад 13-те точки на Мету, като стигна до линията, удряйки 12 от 14 наказателни удара през първото полувреме.

Слънцата имаха по-добро движение на топката, за да започнат третата четвърт, използвайки проникване, за да отворят изглежда, докато намалява преднината на Далас до 75-71. Финикс поведе с тройка на Алън и нещата станаха изпитателни в края на третата четвърт, когато Грант Уилямс от Далас дръпна Девин Букър за фланелката му.

Маверикс използваха големия си пробег, за да стигнат до осем и го разтегнаха до 14 на бегача на Дончич в последните секунди.

Далас: домакин е на Кливланд в сряда.

Финикс: играе на Хюстън в сряда.