Донован Клингън, UConn се завръща във Финалната четворка след поредица от 30-0 при поражение 77-52 на Илинойс
AP News | 2024-03-31 | 02:42:48

БОСТЪН (AP) — Защитаващият националния шампион UConn се завърна във Финалната четворка след поредица от 30-0 воден от Донован Клингън, който завърши с 22 точки и 10 борби, докато Хъскис разбиха Илинойс със 77-52 в събота вечерта.

Това беше рекордна 10-та поредна двуцифрена победа за мартенска лудост за Хъскис, които кръжаха до петата си национална титла миналата година и изглеждат неумолимо насочени към шеста. Техните победи в NCAA турнира тази година са с 39, 17, 30 и 25 точки.

Предпоставените Хъски (35-3) сега ще се качат на самолет за първи път от почти месец и се отправят към Финалната четворка в Глендейл, Аризона, където ще се изправят срещу шампиона от Западния регион, Алабама или Клемсън.

Те са първите защитаващи титлата си, които успяват да се върнат на националните полуфинали, откакто Флорида си върна- последователни титли през 2006 и '07.

Това все още е възможност и за Huskies.

Маркъс Домаск вкара 17 точки — 15 през първото полувреме — за Илинойс (29-9), а звездата Терънс Шанън-младши бе задържан до осем точки при стрелба 2 от 12. Шанън, който вкара 29 точки при победата на Sweet 16 над Айова Стейт в четвъртък вечерта, прекъсна поредица от 41 поредни мача с двуцифрено число.

Кам Спенсър имаше 11 точки и 12 борби, Хасан Диара отбеляза 11, а Алекс Карабан имаше 10 точки за UConn.

Но големият проблем за третия поставен Илинойс беше 7-футовият Клинган.

Борбеният Илини (29-9) отбеляза само четири точки през първото полувреме, когато Клинган беше в игра, като роденият в Кънектикът записа девет точки, шест борби и три блокирани удара преди почивката.

p>

UConn водеше само с 28-23 на полувремето, но след това нещата наистина се разпаднаха за Илини. Те пропуснаха първите си 14 изстрела от втория - общо 17 поредни пропуска - докато Хъски отбелязаха първите 25 точки за периода. Серията 30-0 на UConn продължи последните 1:49 на първото полувреме и първите 7:19 на второто.

До момента, в който Клинган си взе почивка с 14:35 за игра, Хъскис водеха с 23. При следващото притежание на Илинойс, Самсън Джонсън — който замести Клингън — блокира Шанън под коша и завърши бързото пробива в другия край с подреждане, което даде преднина на UConn от 48-23.

Хъскитата имат рекордните за училището 35 победи този сезон.

The Huskies ще се изправи срещу четвъртия поставен Алабама или шестия поставен Клемсън. Нито едно от училищата не е попадало във финалната четворка.