Дублката на Де Кетелаере увеличава шансовете на Аталанта за Шампионската лига с победа с 2-1 срещу съперника Рома
AP News | 2024-05-12 | 23:56:33

МИЛАН (AP) — Чарлз Де Кетелаер отбеляза два пъти, за да помогне на Аталанта да увеличи шансовете си за завръщане в Шампионската лига с победа с 2-1 над прекия съперник Рома в неделя.

De Ketelaere вкара двата гола в рамките на толкова минути през първото полувреме, но Лоренцо Пелегрини създаде напрегната последна четвърт на мача, като отбеляза от точката.

Петото място Аталанта се издигна с три точки над Рома и също има мач по-малко. Първите петима в Серия А се класират за Шампионската лига за следващия сезон и остават два кръга в италианската лига.

Резултатът също така означаваше, че Ювентус си осигури място в Шампионската лига за следващия сезон, въпреки че изненадващо остана 1 -1 равенство от Салернитана по-рано през деня. Това също потвърди първото участие на Болоня в Шампионската лига.

Но това беше по-голямо нещастие за Рома, която отпадна от Лига Европа в средата на седмицата, отстъпвайки преднина от два гола за равенство 2-2 срещу Байер Леверкузен през втория мач от техния полуфинал.

Аталанта ще се изправи срещу Леверкузен на финала, след като победи Марсилия.

Двата отбора бяха в много различни състояния, като Аталанта беше пълен с увереност след пет победи в шест мача, а Рома обратното след само една победа в същия период.

Аталанта поведе в 18-ата минута, когато Де Кетелере се втурна към централната топка на Джанлука Скамака и пресече защитника на Рома Джанлука Манчини, преди да стреля в далечната част на мрежата.

Де Кетелере удвои резултата си две минути по-късно, след като беше настроен от Теун Купмайнерс след едно-две със Скамака.

Де Кетелере имаше много други шансове да направи хеттрик – включително удар, който дойде извън гредата — с магическо представяне на халфа на Милан под наем, докато Коопмайнерс също удари гредата с пряк свободен удар малко преди почивката.

Рома се върна в мача, когато Пелегрини проби дузпа в долния ляв ъгъл, след като защитникът на Аталанта Мартен де Рун спъна Тами Ейбрахам.

СРАМНО РАВЕНСТВО

Ювентус удари рамката три пъти, преди късен гол на Адриен Рабио да му позволи да грабне точка у дома от последния клуб Салернитана, който скъса серия от четири загуби.

Ювентус даде почивка на няколко играчи преди финала за Купата на Италия срещу Аталанта в сряда, въпреки че Масимилиано Алегри направи промените, след като отборът му беше изгонен от терена на полувремето, правейки три смени.

Но до този момент Ювентус изоставаше, след като Николо Пиероци засече корнер с глава между вратаря на домакините Войчех Шченсни и близката греда за първия си гол в Серия А.

Ювентус спаси точка в добавеното време, когато Мануел Локатели обърна назад в корнер, за да влезе Рабио плъзгайки се към далечната греда.

Това беше пети пореден мач без победа за Ювентус.

СЛАБИ НАДЕЖДИ

Лацио запази живи слабите си надежди да се промъкне в Шампионската лига с победа с 2-0 над Емполи.

Патрик изстреля Лацио в предни позиции с последния удар на първото полувреме и Матиас Весино подпечата резултата минута преди края.

Това беше четвъртата победа на Лацио в пет мача в лигата и го издигна на четири точки зад Аталанта, която има мач по-малко.

БОРБА ЗА ИЗПАДАНЕ

Има шест отбора в рамките на пет точки един от друг в битката за избягване на изпадане в Серия B.

Сасуоло изостава с три точки от 17-ия Емполи и безопасността след загуба с 2-1 от Генуа, докато Удинезе - който е с две точки под Емполи - гостува на Лече в понеделник.

Верона беше с четири точки над спада след загуба с 2-1 от Торино.

Каляри и Фрозиноне са другите два отбора в риск.