Edey помага на номер 3 Purdue да спечели със 77-71 номер 12 в Илинойс, за да спечели категорична титла от Big Ten
AP News | 2024-03-06 | 04:56:48

ШАМПЕЙН, Илинойс (AP) — Зак Edey имаше 28 точки и осем борби като номер 3 Purdue се събраха през второто полувреме, за да победят номер 12 Илинойс със 77-71 във вторник вечерта, превръщайки се в първия отбор от 17 години, който печели последователни големи десет шампионати от редовния сезон.

Флетчър Лойер добави 16 точки за Бойлърмейкърс (27-3, 16-3), които вече бяха спечелили поне част от втората си поредна титла в конференцията с победата над Мичиган Стейт в събота вечер.

>

Предишният отбор от Голямата десетка, спечелил последователно титли от редовния сезон, беше щатът Охайо през 2006 и 2007 г.

Брейдън Смит имаше 13 точки и шест асистенции за Пърдю, което се подобри до 7-0 срещу класирани опоненти този сезон. Мейсън Гилис вкара 10 от пейката.

Лойер вкара тройка 3:08 минути преди края, което изведе Пърдю завинаги напред, 67-66.

Маркус Домаск поведе на второ място Илинойс (22-8, 13-6) с 20 точки. Колман Хокинс записа 13 точки и 9 борби.

Куинси Герие вкара 12 за Fighting Illini, а Терънс Шанън-младши имаше 11 точки при стрелба 3 за 13 — включително 0 от 4 от диапазона за 3 точки.

Еди вкара 18 точки в първото полувреме, стреляйки 9 от 13 от полето, но Илини водеше с 40-34 на полувремето. Purdue не взе първата си преднина, докато тройката на Gillis при 10:11 до края не изведе Boilermakers напред с 56-54.

ГОЛЯМА КАРТИНКА

Purdue: И трите загуби на Бойлърмейкърс дойдоха при гостуване в мачове от Голямата десетка, в Северозападен, Небраска и Охайо. Побеждаването на Илинойс, който загуби само два пъти у дома през целия сезон, беше впечатляващо допълнение към искрящото резюме на Пърдю.

Илинойс: Шанън не игра, когато Илинойс загуби с 83-78 от Пърдю на 5 януари. Това беше един от шестте мача, които той пропусна, докато излежаваше наказание, наложено от университета поради обвинение в изнасилване в Канзас. Проблеми с нарушения задържаха Шанън на пейката през по-голямата част от първото полувреме във вторник и той не беше кой знае какъв фактор в мача.

Purdue: Дом срещу Уисконсин в неделя.

Илинойс: Играе в Айова в неделя.