Фил Фодън процъфтява в играч от „световна класа“ в Манчестър Сити, докато стабилното възпитание на Гуардиола се отплаща
AP News | 2024-03-04 | 13:28:05

МАНЧЕСТЪР, Англия (АП) — Легендарно. Най-добрият играч във Висшата лига. Най-важният играч на Манчестър Сити този сезон.

Не Родри. Не Кевин Де Бройне. Дори Ерлинг Хааланд.

Не, тези бликащи описания, дадени от Пеп Гуардиола, са за възпитаник на академия, чието развитие той изглежда е довел до съвършенство до това, което е сега – сериен победител в мача за най-добрия отбор в Европа .

Фил Фодън внезапно се превърна в играча, на който всеки фен на Сити — и Англия — се надяваше. Неговите специални способности бяха показани в неделя в един от най-големите мачове в световния футбол, когато Фодън – не Де Бройне или Хааланд – вдъхнови ответната битка на Сити за победа с 3-1, която запази отбора на пътя към четвърта поредна титла във Висшата лига.

„Печеленето на мачове е, когато станеш играч от световна класа“, каза Гуардиола за Фодън, който беше негов любим проект откакто испанският треньор пристигна в Сити през лятото на 2016 г. и му беше казано, че има талант за поколение ръцете си в преждевременно развито 17-годишно местно момче, което за първи път щеше да се присъедини към тренировките със старшия отбор.

„Видяхме нещо специално. Уникален“, спомня си Гуардиола за първия тренировъчен ден на Фодън.

И все пак Гуардиола изчака. Той игра с Фодън 10 пъти във всички състезания през сезон 2017-18, 26 през 2018-19 и 38 през 2019-20. Дори през миналия сезон, когато Сити спечели требъл във Висшата лига-Купата на Англия-Шампионската лига, Фодън завърши сезона извън първия избор на Гуардиола.

Сега той е отпред и в центъра, едно от първите имена в отборен лист и страх от противниците на играч.

Горкият Виктор Линдельоф, солиден централен бек от Швеция, който беше разгърнат извън позиция като ляв бек в дербито, многократно бе оставян да се хваща за въздух, докато Фодън се извиваше по този начин. И това беше само през първото полувреме, когато Фодън лесно можеше да отбележи хеттрик, само за разточително завършване или няколко страхотни спасявания на Андре Онана.

Острието на Фодън дойде през второто полувреме. Той прониза вътрешността на Линделоф и насочи изстрел от далечна дистанция в горния ъгъл за изравнителен гол, след което вкара зелената светлина в 80-ата минута.

„Той вече ще бъде легендарен играч, защото в малката възраст, изиграните мачове, минутите, отбелязаните голове, спечелените титли и той е от дома, затова връзката с феновете е невероятна“, каза Гуардиола за Фодън, петкратен победител във Висшата лига.

„Той е играчът на сезона, с цялото уважение към невероятните играчи. Никой не е бил толкова решаващ за нас като него през този сезон.”

Това трябва да са специални думи за 23-годишния Фодън, който се присъедини към академията на клуба на 9-годишна възраст и беше в тълпата на Етихад – и по-късно на терена с майка си в празнуване – когато Серхио Агуеро вкара гол в добавеното време срещу Куинс Парк Рейнджърс през 2012 г., за да спечели за първи път титлата на Сити във Висшата лига.

„Искам да бъда този играч, този, който печели мачове за отбора“, каза Фодън, който има 18 гола в 40 мача във всички състезания този сезон – най-доброто му попадение в кариерата в една кампания. „Чувствам, че имам това качество да отбелязвам много мачове и да се появявам в големи мачове. Искам да продължа да го правя.

„Трябва да го направя и в националния отбор, не само за Сити... знам, че мога да стана още по-добър.“

Наистина разговорите в Англия неизменно се пренасочиха към това къде Фодън се вписва в националния отбор преди Европейското първенство в Германия, което започва през юни. Тъй като Букайо Сака също е в страхотна форма и изглежда сигурен на дясното крило, Фодън може или да започне от лявото крило, или като атакуващ централен полузащитник заедно с Джуд Белингам и зад Хари Кейн.

Това е доста отпред. четири Гарет Саутгейт има на свое разположение.

Гуардиола никога не е имал пълно доверие на Фодън като централен халф. Фодън изглеждаше естественият наследник на великия Сити Давид Силва, който напусна клуба през 2020 г., но това все още не се е материализирало, тъй като Гуардиола смяташе, че му липсва необходимото управление на играта, за да играе в централните зони.

Това се промени този сезон. Показателно е, че Гуардиола похвали неговата зрялост в неделя, като Фодън отбеляза първия си гол от дясното крило, втория си отляво и също се появи в централните зони през второто полувреме.

Саутгейт трябва да вземе важно решение. след няколко месеца за това къде да разположим Фодън на Еврото.

При сегашната си форма обаче той е предназначен да бъде звезда на турнира, където и да играе.