Филиповски отбелязва 16, Дюк побеждава Хюстън с 54-51 в Sweet 16 след нараняване на Джамал Шед от All-American
AP News | 2024-03-30 | 06:32:18

ДАЛАС (AP) — Кайл Филиповски има 16 точки и девет борби, а Дюк напредва към NCAA Elite Eight с Победа с 54-51 над поставения на първо място Хюстън, който игра последните 26 минути в петък вечерта без националния пойнтгард Джамал Шед, след като обърна десния си глезен.

Дори с Шед на пейката, четвъртият- поставените в схемата Blue Devils трябваше да преодолеят физическа защита, която беше една от най-добрите в страната през целия сезон. Те спечелиха въпреки ниския брой точки за сезона и напреднаха до финала на Южния регион срещу съперник от конференцията на Атлантическото крайбрежие, номер 11 в схемата Северна Каролина, за място във Финалната четворка.

The Wolfpack, само двуцифрени останали в този турнир, победиха поставения под номер 2 Маркет с 67-58, осмата им поредна победа в поредица, включваща победа със 74-69 над Сините дяволи (27-8) само преди две седмици в турнира ACC.

Шед напусна играта при 6:38 преди края на първото полувреме, след като десният му крак се обърна неудобно при удар, докато пропусна оспорвано слагане. Дотогава той беше на пода под коша за около 15 секунди, докато играта продължи в другия край, докато Хюстън не получи топката след пропуск на Дюк.

Старшият гард, който е част от 120 победи в Хюстън през своите четири сезона, посегна към крака си, когато падна, и след това издърпа фланелката си върху лицето си. Той мина предпазливо покрай пейката на Хюстън и към съблекалнята, след като се погрижи за него от атлетичен треньор. Той седеше на резервната скамейка през второто полувреме и накуцваше извън корта, след като Кугърс (32-5) станаха вторият номер 1, нокаутиран – една нощ след загубата на Северна Каролина от Алабама.

Когато Шед напусна, Сините дяволи изоставаха с 16-10. Те взеха първата си преднина, когато Tyrese Proctor направи две наказателни удара, за да направи 21-20 при 2:46 до края на първото полувреме – и никога повече не изоставаха, дори след като L.J. 23-21.

Дюк никога не водеше с повече от шест точки и Хюстън все още имаше шанс да изравни мача в последните секунди. Трудният опит на Емануел Шарп за 3 точки над Проктър не беше добър. Оставаха само 0,8 секунди на часовника, когато гардът на Cougars Mylik Wilson беше извън границите на пода, когато се опитваше да вземе рикошета.