Френски играч на Откритото първенство на Франция получава само предупреждение, когато топката му удари фен
AP News | 2024-05-26 | 01:32:34

ПАРИЖ (AP) — Френски играч на Откритото първенство на Франция получи разрешение да продължи мача си от първия кръг, без да бъде наказан, след като удари топка гневно и случайно удря зрител на трибуните на един от по-малките кортове на събитието в неделя.

Терънс Атмане, 22-годишен с най-добро класиране в кариерата си 120-о място, удари топка в стената на местата зад противоположната базова линия на Корт 12 с капацитет 492 след загуба на точка в четвъртия сет срещу Себастиан Офнер от Австрия.

Играта беше отложена за близо 15 минути, докато съдията на стола и реферът на турнира разговаряха на фена, който беше ударен и се опита да реши какво, ако има такова, да предприеме срещу Атман. В крайна сметка той получи предупреждение за неспортсменско поведение, но без допълнително наказание.

„За мен беше малко изненадващо, защото ако направиш нещо подобно на малък корт, трябва да бъдеш наказан, ти знаеш?" Офнър каза, след като се върна напълно от пасив от два сета, за да измъкне победа с 3-6, 4-6, 7-6 (2), 6-2, 7-5. „Защото не е като да удряш топката нормално. Беше пълна мощност. Топката беше толкова бърза. Направо в тълпата. Имаше хора, дисквалифицирани за по-малко.“

На миналогодишното Открито първенство на Франция, например, Мию Като и нейният партньор на двойки бяха принудени да загубят мач, когато Като случайно удари момиче с топка във врата с топка след точка на корт 14. На същия турнир Мира Андреева удари топка в корта. Сузан Ленглен стои след загуба на точка по време на загуба срещу Коко Гауф; Подобно на Офнер, Андреева се измъкна с предупреждение от съдията на стола.

Офнър, който стигна до четвъртия кръг на Ролан Гарос през 2023 г., водеше в четвъртия сет при 4-1, когато Атман направи дълъг бекхенд, след което отправи форхенд с лява ръка, който отиде към феновете. Офнър веднага поклати глава и издиша.

Той каза по-късно, че е видял как топката удря жената в крака.

Офнър беше попитан какво обяснение му е дадено от служителя на турнира, който отиде на корта, за да провери какво се е случило.

„Съдията каза: „О, да, говорех с дамата. Жената каза в началото, че боли, но сега е добре и всичко е наред. Тя видя топката да идва. Така че това не е достатъчно за дисквалификация.“ Мисля, че ако той види как е, може би щеше да реши друго“, каза Офнър. „Малко повече нещастие и отива директно в лицето. И тогава може да се случи нещо (като) счупен нос или каквото и да било.“

Говорител на френската тенис федерация каза, че няма да има коментар преди понеделник.