Голяма победа за Гранд Каньон, тъй като 12-ият поставен Антелопс победи №5 Сейнт Мери със 75-66
AP News | 2024-03-23 | 07:48:18

СПОКЕН, Вашингтон (AP) — Тайон Грант-Фостър отбеляза 22 точки и Гранд Каньон се присъедини към списъка на училища да спечелят мач от турнира на NCAA, тъй като 12-ият поставен Antelopes изхвърли номер 5 в схемата Saint Mary's със 75-66 в петък вечерта.

Гранд Каньон (30-4) стана вторият номер 12 в схемата предизвика късна вечер, след като Джеймс Мадисън победи Уисконсин. Антилопите го направиха със стил, нарязвайки и стреляйки по пътя си, за да разкрият голмайсторската защита номер 2 в страната.

Грант-Фостър беше инициаторът с умения, които вероятно ще му осигурят място на следващото ниво . Грант-Фостър вкара 13 точки през второто полувреме, включително 3 точки и гръмотевично забиване от лоб по време на решителната серия от 15-1 на Антилопите, която им даде преднина от 50-35 при оставащи по-малко от 12 минути.

Гейб Макглотън се изравни с физическите пост играчи за Сейнт Мери и добави 12 точки и 11 борби.

Рей Харисън завърши със 17 точки, включително въртящ се кош на блока с 1:40 до края, което даде преднина на Антилопите с 69-60. Опитът за 3 точки на Ейдън Махани беше блокиран в другия край – деветият блок за Гранд Каньон – и Антилопите започнаха да се наслаждават на това, което бяха на прага да постигнат.

Антилопите бяха едва седмият отбор този сезон, който достигна границата от 70 точки срещу шампионите от редовния сезон и турнира на Конференцията на Западния бряг.

Гранд Каньон ще се изправи срещу поставения под номер 4 Алабама в втори кръг в неделя.

Гранд Каньон се премести в Дивизия I през 2017 г. с големи стремежи. Искаше да бъде известно като баскетболно училище. Искаше да играе в турнира на NCAA. Антилопите бяха тук два пъти през последните три сезона, като загубиха от Айова като номер 15 през 2021 г. и миналата година паднаха от Гонзага като номер 14.

Сега те имат победа.

Мичъл Саксен поведе Сейнт Мери (26-8) с 14 точки. Махани добави 13, но стреля само 5 от 21, включително 3 за 13 при тройки. Сейнт Мери дръпна в рамките на 57-52 след тройка на Махани с 6:35 до края, но галите не можаха да се доближат.

Антилопите изиграха нещо като прославен домакински мач, като публиката ставаше все по-шумна с всеки кош по време на второто полувреме, за да поемат контрола. Имаше много облечени в лилаво „Havocs“, изпълващи една секция на Spokane Arena, но Гранд Каньон се превърна в домакински отбор отчасти защото играеше с най-големия съперник на Гонзага.

Гранд Каньон ще се изправи пред предизвикателството на най-резултатния отбор в страната. Алабама го направи да изглежда лесно, като отбеляза 109 точки при победата си над Чарлстън в първия кръг и не е отбелязал по-малко от 71 в нито един мач този сезон.