Хаверц отбелязва 2 гола, докато Арсенал разгромява Челси с 5-0, за да затвърди преднината във Висшата лига
AP News | 2024-04-23 | 23:09:18

ЛОНДОН (AP) — Кай Хаверц вкара два гола срещу бившия си отбор, а Бен Уайт също получи дупка, докато Арсенал отстрани мрачния отбор на Челси 5 -0 във вторник за най-голямата си победа в лигата над съперника си от Лондон.

Победата гарантира, че Арсенал ще продължи през уикенда на върха в класирането на Висшата лига, издигайки го с три точки пред Ливърпул преди мърсисайдското дерби с Евертън в сряда . Ман Сити изостава с четири точки, преди да играе срещу Брайтън в четвъртък, с още един мач по-рано.

За Челси това беше нова обезсърчаваща загуба след поражението с 1-0 от Ман Сити на полуфиналите за ФА Къп на Събота, която сложи край на всяка надежда за завършване на разочароващ сезон на висока нота.

Водещият голмайстор на Челси Коул Палмър отсъстваше поради контузия, но начинът, по който отборът се срина през второто полувреме, само ще поднови въпросите за това какъв напредък - ако има такъв – скъпо събраният отбор направи през първия си сезон под ръководството на Маурисио Почетино.

Предишната най-голяма победа на Арсенал в лигата над Челси беше 5-1 през 1930 г.

Леандро Тросар изведе Арсенал напред само в четвъртата минута, като победи вратаря на Челси Джордже Петрович на близката му греда от тесен ъгъл. Петрович се поправи, като сам задържа отбора си в играта с няколко добри спасявания, докато шлюзовете не се отвориха през второто полувреме, когато съпротивата на гостите се стопи.

Уайт помете втория в 52-ата, а Хаверц добави третия само пет минути по-късно с добре отбелязан гол, след като беше изравнен с перфектна централна топка от Мартин Одегаард. Германският национал, който направи скъп трансфер в Арсенал от Челси миналото лято, получи още един в 65-ата с удар от средата на наказателното поле, а Уайт добави към разгрома с щастлив втори гол при опита му за центриране от воле влезе в мрежата в 70-та.

Почетино отговори, като пусна централния защитник Тиаго Силва, за да предотврати още по-голям резултат.