Hurricanes разчитат на спокойствието на ветерани в голямото рали за преднина от 2-0 на Islanders
AP News | 2024-04-23 | 21:48:36

РАЛЕЙ, Северна Каролина (AP) — Стойността от години следсезонни уроци се показа в отчаян момент за Carolina Hurricanes като те превърнаха големия дефицит в запомнящо се завръщане след дълги периоди на откровено доминираща игра.

Това беше знак за опита на ветерани от Hurricanes – ветеранско ядро ​​в плейофите на НХЛ за шеста поредна година, смесено с попълнения от миналата година, които са вдигнали Купа Стенли другаде - е също толкова жизненоважно, колкото и целият талант и дълбочина в тази съблекалня. И това е особено вярно след победата с 5-3 срещу Ню Йорк Айлъндърс в понеделник, превръщайки пасив от три гола в преднина от 2-0 в серията от плейофи от първия кръг с победа, която се вписва в легендите на франчайза за години напред .

„Трябва да отделите време, за да обмислите тези неща, защото те са специални, нали?“ треньорът Род Бринд'Амур каза във вторник. „Колко често виждате такава игра със залозите и всичко, което представлява? Но е трудно, защото винаги преминаваме към следващото нещо.“

Следващото нещо се опитва да избегне оставянето на островитяните да уловят инерция, докато серията се измества на север за игра 3 в четвъртък.

Ураганите влязоха в следсезона като фаворит за спечелването на Купата, според BetMGM Sportsbook. И все пак след като стигнаха до трудна победа в мач 1, Ураганите се озоваха в загуба с 3-0 в началото на втория период, след като островитяните преминаха от неуспех да ударят Фредерик Андерсен през първите 13 минути и го победиха три пъти за около осем минути.

И все пак ураганите не изсъхнаха. Те нападнаха. Те прекараха дълги отсечки през втория период, накланяйки леда към вратаря на островитяните Семьон Варламов, изтривайки изходите и контролирайки шайбата в офанзивната зона. Те останаха спокойни, след като удариха стълба няколко пъти без награда, както и загубата на защитника-ветеран Брет Пеше заради контузия в долната част на тялото през втория период.

„Това са плейофите, не е лесно, всеки мач ще бъде труден“, каза капитанът на Каролина Джордан Стаал след това. „Ще има разочарование. Трябва да опитате да го изядете. Мислех, че свършихме страхотна работа, като се придържахме към това, което трябваше да направим.“

Изплащането дойде по шокиращ начин, първо с отмяна на поста на Себастиан Ахо с допълнителния нападател, за да изравни резултата 2:15 преди края. След това Джордан Мартинук се пързаля по раздаване на Islanders в последвалия двубой, за да вкара гол за аванс от 4-3 само 9 секунди по-късно – най-бързата последователност от два гола в историята на франчайзинг след сезона – за да изпрати домакинската публика, все още бръмчаща за резултата на Ахо, в еуфория, разтърсваща покривите.

Джейк Гюнцел добави гол за празна врата срещу франчайз на Islanders, който преди това имаше 81-0, когато водеше с три или повече гола в плейофите.

След това, Стал се мъчеше да намери точните думи. Мартинук каза, че е твърде развълнуван, за да спи. Дори небрежният Бринд’Амур знаеше, че това е „специална нощ“.

Третият нападател Сет Джарвис приписа на ветераните на Каролина заслугата за това, че Ураганите запазиха самообладание. Това включва многогодишни съотборници като Мартинук, алтернативен капитан, който е ключова част от агресивния форчек на Каролина. Но има и ветерани, които спечелиха купа другаде в лицето на защитника през миналото лято Дмитрий Орлов (Вашингтон през 2018 г.) или придобиванията в крайния срок за търговия Джейк Гюнцел (Питсбърг през 2017 г.) и Евгений Кузнецов (Кепитълс през 2018 г.).

„Имаме момчета като Марти, мисля, че Кузи беше страхотен за нас, просто говореше цяла нощ, поддържаше ни спокойствие и спокойствие“, каза Джарвис, който вкара гол в третия период, който доведе Каролина до 3-2. „Просто по-възрастни момчета, които не ни позволяват да се нервираме твърде много. Можете да отидете малко по-дълбоко, но мисля, че те свършиха наистина добра работа, като просто задържаха всички в нея, поддържаха спокойствието на всички, фокусирайки се върху момента.“

Каролина завърши с 39- 12 удара предимство, включително 17-1 в последния период. Влизайки по-дълбоко, Ураганите имаха предимство от 110-28 в опитите за изстрели, за да илюстрират колко доминиращи бяха тези продължителни разтягания в офанзивната зона.

„Мислех, че вършим добра работа, за да останем спокойни, но не бяхме не могат да прекратят игрите си“, каза защитникът Райън Пулок във вторник. „Докато това продължава и продължава, нещата се случват там, където (има) счупена пръчка и тогава ни липсва или изпълняваме дузпа. И този импулс някак продължава за тях.“

Това отбеляза едва третото завръщане с три гола за бившия франчайз на Хартфорд Уейлърс през следсезона, като последното дойде в мач 1 от финала за Купа Стенли през 2006 г. срещу Едмънтън. Този победител дойде внезапно по познат начин, с вратаря на Ойлърс Тай Конклин, който отигра грешно шайбата зад мрежата, а Бринд'Амур – капитанът на този носител на Купата – вкара в победния кръг 31,1 секунди преди края.

„Ти отделете малко време, за да му се насладите и след това очевидно трябва да измислим как да го направим отново“, каза Бринд'Амур, добавяйки: „Снощи създадохте доста специален момент за много хора.“