Хюсеин вкарва два гола, докато Ирак разстройва Япония с 2-1, за да продължи към фазата на елиминациите на Купата на Азия
AP News | 2024-01-19 | 16:56:33

ДОХА, Катар (АП) — Аймен Хюсеин вкара и двата гола, докато Ирак шокира фаворита на турнира Япония с 2-1, за да претендира за място в фазата на директните елиминации на Купата на Азия в петък.

Хюсеин отбеляза два удара през първото полувреме на Education City Stadium, като ударът с глава от 93-ата минута на Ватару Ендо се оказа твърде малък, закъсня за Япония.

Победата издига Ирак, шампиона от 2007 г., на върха в група D с шест точки от два мача и му гарантира място на осминафиналите. Четирикратният победител Япония, най-високо класираният отбор в Азия на 17, е втори с три точки.

Ирак поведе след само шест минути, когато вратарят на Япония Зион Сузуки прехвърли центрирането на Али Джасим отляво право към Хюсеин, който го вкара с глава.

Япония се втурна напред в търсене на изравнителен гол, но Ирак се защити в численост, преди да удвои преднината си в добавеното време на първото полувреме, когато Хюсеин засече с глава центриране на Аймед Яхя. Голът беше даден след преглед на ВАР, за да се провери дали топката се е изтърколила извън играта при натрупването.

Япония получи дузпа 10 минути след второто полувреме, тъй като Такума Асано беше оценен като фаулиран от Ребин Сулака. Реферът Халид Ал-Тураис обаче отмени първоначалното си решение, след като видя монитора край терена.

Ендо в крайна сметка изведе Япония с гол в добавеното време, след като вратарят Джалал Хачим не успя да вземе топката, но това не беше достатъчно, за да предотврати първата загуба на страната му в груповата фаза на Купата на Азия от 1988 г. насам.

Виетнам играе срещу Индонезия в другия мач от група D в петък, докато Хонконг среща Иран в група C.