Ихеаначо изстреля Нигерия до финала за Купата на Африка с победа с 4-2 с дузпи над Южна Африка
AP News | 2024-02-07 | 22:32:49

АБИДЖАН, Кот д'Ивоар (AP) — Келечи Ихеаначо вкара победната дузпа, за да изпрати Нигерия на финала за Купата на африканските нации на Сряда с победа с 4-2 при дузпи над Южна Африка, след като техният полуфинал завърши 1-1 след продължения.

Този път при изпълнението на дузпи нямаше героични действия от страна на вратаря на Южна Африка Ронуен Уилямс, който спаси четири в четвъртфиналната победа над Кабо Верде.

Колегата му от Нигерия Стенли Нвабали спаси две дузпи, за да откаже място на Бафана Бафана във финала — гмурна се в долния ляв ъгъл, за да осуети Тебохо Мокоена, след което централно поставеното усилие на Евиденс Макгопа .

Нигерия, трикратният шампион, ще играе или с страната домакин Кот д'Ивоар, или с Конго на финала в неделя. Те играха по-късно в другия полуфинал.

Мачът в Буаке едва беше започнал, когато звездата на Нигерия Виктор Осимхен се удвои от очевидна болка. Освенхен се тревожеше за контузия преди мача поради болки в корема, но успя да продължи след кратка пауза.

Пърси Тау имаше първия реален шанс, но стреля право към Нвабали, който след това трябваше да излезе от вратата, за да грабне топката, когато Тау нахлу минути по-късно, и направи брилянтно спасяване, за да спре удара на Макгопа от горния ъгъл.

Южна Африка доминираше във владението на топката и създаде повече положения през първото полувреме.

Нигерия получи почивката си в средата на второто полувреме, когато Мотоби Мвала допусна дузпа за фаул срещу Освенхен.

Капитанът на Нигерия Уилям Троост-Еконг хладнокръвно стреля с точен удар към центъра на вратата в 67-ата, но Уилямс почти го спря с крака.

Осимхен смяташе, че е подпечатал победата в 85-та, но голът беше отменен, след като проверка на VAR установи, че Алхасан Юсуф е фаулирал Тау в зоната и Южна Африка получи надлежно отсъдена дузпа. и Хулисо Мудау пропусна страхотен шанс да подпечата победа на Южна Африка в добавеното време.