Илия Топурия спря Волкановски във 2-ри рунд, спечели титлата в категория перо на UFC 298
AP News | 2024-02-18 | 08:24:19

АНАХАЙМ, Калифорния (AP) — непобеденият Илия Топурия спря Александър Волкановски във втория рунд, за да спечели титлата в категория перо на UFC 298 в събота вечер, слагайки край на четиригодишното царуване на австралийския шампион.

Топурия (15-0), грузинец, който живее и тренира в Испания, контролира първия рунд на първата си битка за титлата в UFC с остър удар, преди да завърши сензационно Волкановски с повече от същото.

Топурия заклати 35-годишния Волкановски в клетката с комбинация ляв-десен, преди да го постави на платното с перфектна дясна ръка, последвана от голяма лява. Topuria довърши зашеметения шампион на земята с 1:28 преди края, подобрявайки резултата си до 7-0 след присъединяването си към UFC в края на 2020 г.

„В момента се чувствам толкова щастлива“, каза Топурия. „Казаха ми, че не мога да го направя. ... Просто се доверете на себе си и всичко е възможно. Просто ме погледнете сега.“

Бившият шампион в средна категория Робърт Уитакър спечели с единодушно съдийско решение над Пауло Коста в предпоследния двубой на първото платено шоу на UFC в Южна Калифорния от повече от две години.

Волкановски (26-4) направи пет последователни успешни защити на титлата, откакто спечели колана си в края на 2019 г., но управлението му приключи с първата му загуба в категория перо в състезание на UFC. Волкановски също загуби два пъти през изминалата година от шампиона в лека категория Ислам Махачев в неуспешен опит да стане шампион в две дивизии и той не показа обичайната си безмилостна работа срещу Топурия, преди битката внезапно да приключи.

Topuria перфектно улови момент в продължение на няколко години. Той се изкачи до върха на списъка с претенденти за пояса на Волкановски с шест последователни победи в UFC за по-малко от три години, ограничени от решение за отказ срещу Джош Емет миналото лято.

На Топурия не му липсваше увереност по време на насърчаването на тази битка. Той многократно говореше за царуването на Волкановски в минало време и дори измъкна титлата от масата пред Волкановски на тяхната пресконференция в четвъртък.

Волкановски се появи на това събитие, облечен като старец, изобличавайки представата, че е твърде стар, за да се състезава с 27-годишната Топурия.

Милиардерът Марк Зукърбърг излезе с Волкановски и носеше екипировката на ъгъла на шампиона на неговата седалка на първия ред в разпродадения Honda Center.

Уитакър (25-7) се възстанови от загуба от бъдещия шампион в средна категория Дрикус Де Плесис миналото лято със завръщаща се победа над Коста ( 14-3), който залитна Уитакър с брилянтен удар с въртяща се глава в последните секунди на първия рунд.

Уитакър остана с окървавено лице, но до голяма степен контролираше следващите два рунда на краката си срещу Коста, чиито кондиционни недостатъци може да са ограничили способността му да нанася значителен брой удари.

По-рано бившият шампион в две дивизии на UFC Хенри Сехудо падна до 0-2 в заявката си за завръщане със загуба с единодушно решение на Мераб Двалишвили. Cejudo преди това каза, че ще се оттегли отново, ако загуби двубоя.

Cejudo, бившият олимпийски златен медалист в САЩ по борба и шампион на UFC в категория муха и петел, любопитно се оттегли в разгара на управлението си в ММА през 2020 г. Сега, на 37 години, той започна завръщането си миналия май със загуба от Алджамейн Стърлинг.

Сехудо беше пренесен през клетката в един смущаващ момент срещу Двалишвили, грузинец, който тренира на Лонг Айлънд. Двалишвили спечели 10-ата си поредна битка като цяло и деветата си в категория петел.

Китайският полутежък Zhang Mingyang направи най-зрелищния финал в андеркарт, нокаутирайки Brendson Ribeiro с комбинация от динамит в първия рунд на своя дебют в UFC .