Индианаполис 500: Двойна оферта, полъх на скандал и страх от дъжд с наближаването на деня на състезанието
AP News | 2024-05-26 | 10:16:04

ИНДИАНАПОЛИС (AP) — Индианаполис 500 е насрочено за неделя на обяд, въпреки че денят на състезанието пристигна с всички погледи към времето .

Прогнозата предвиждаше голяма вероятност за дъжд, повишавайки вероятността 108-ото провеждане на демонстрационното събитие на IndyCar да бъде отложено или дори отложено с един ден.

Защитаващият се победител в състезанието е Йозеф Нюгардън, чиито съотборници от Team Penske Уил Пауър и Скот Маклафлин се присъединиха към него на първия ред. Маклафлин спечели полпозишъна, след като счупи квалификационния рекорд от четири обиколки със средно 234,220 мили в час.

Newgarden се опитва да възстанови репутацията си в падока, след като IndyCar откри нелегален софтуер за натискане и преминаване на трите коли на Team Penske и отхвърли както победата на Newgarden, така и третото място на McLaughlin в началото на сезона . Президентът Тим ​​Синдрик, стратегът на Newgarden, е един от няколкото служители на отбора, отстранени за състезанието.

Нюгардън може да спечели бонус от $440 000 от създателя на трофеи BorgWarner, ако стане първият пилот, който печели една след друга Инди 500 от учредяването на наградата през 1995 г. Само петима пилоти в 107 серии са спечелили „Най-великото зрелище в Racing” в последователни години.

Тазгодишното състезание включва звездата на NASCAR Кайл Ларсън, който се опитва да стане петият пилот в историята, завършил „The Double“ и да се състезава както в Indy 500, така и в Coca-Cola 600 в един и същи ден. Шампионът от Купата за 2021 г. е първият пилот, който се опитва да измине 1100 мили състезание след Кърт Буш през 2014 г.

Ларсън се класира пети за дебюта си Indy 500 и една година подготовка е вложена в съвместните му усилия между Arrow McLaren Racing и Hendrick Motorsports. Големият въпрос за собственика на отбора Рик Хендрик е дали да остави Ларсън в Инди, ако времето е лошо, или да го изпрати в Шарлът и да се надява, че 500 ще бъде отложено за понеделник, когато Ларсън може да вземе участие.

„В този момент просто се надявам времето да съдейства, за да измина всички 1100 мили. Това беше нещо, което очаквах с нетърпение от близо две години“, каза Ларсън по време на подготовката миналата седмица.

Chevrolet очевидно имаше предимство в скоростта в квалификацията, когато производителят на двигатели спечели първите осем места в квалификацията. Но Honda показа, че може да се справи със състезателното оборудване, което означава, че няма очевиден фаворит за неделя.