Италия печели 5-то място в Шампионската лига за следващия сезон поради цялостния успех в Европа
AP News | 2024-04-19 | 17:16:34

РИМ (AP) — Италия е първата нация, която се възползва от хода на УЕФА да предостави допълнително място в квалификациите за Шампионска лига въз основа на общите рекорди на страните в европейските състезания.

Тъй като Рома и Аталанта се класират за полуфиналите на Лига Европа, а Фиорентина напредва към последните четири в Лига на конференциите на Европа, първите пет финалисти в Серия А от този сезон ще се класират за разширения 36 за следващия сезон -отборна Шампионска лига.

А италианското първенство дори може да има шести отбор в Шампионската лига, ако Рома или Аталанта спечелят Лига Европа.

В класирането на УЕФА за европейско представяне Италия води с 19.428 точки, пред Германия (17.928), Англия (17.375), Франция (16.083) и Испания (15.312). Общият брой точки е осреднен за всички отбори на всяка страна, които са играли в трите състезания на УЕФА този сезон, и възнаграждава тяхната последователност.

Първите двама играчи в класирането печелят допълнително място в Шампионската лига и УЕФА потвърди в петък, че Италия вече може да завърши не по-ниско от второ място.

В момента Рома е пети в Серия А и може да спечели от Допълнителен слот на Италия. Борусия Дортмунд е пети в Бундеслигата и е в позиция да влезе, ако Германия потвърди позицията си. Дортмунд също може да се класира за следващата Шампионска лига, като спечели това издание — играе с Пари Сен Жермен на полуфиналите — което може да даде на Германия шесто участие

Въпреки че нито един италиански клуб не е напреднал до осминафиналите на Шампионската лига този сезон, Серия А се представя добре в континенталната игра напоследък, като италианските отбори са завършили подгласници и в трите европейски турнира миналия сезон: Интер Милано в Шампионската лига, Рома в Лига Европа и Фиорентина в Лигата на конференциите.

Също така Рома спечели Лигата на конференциите преди две години.

В четвъртък Рома елиминира Милан с общ резултат 3-1, Аталанта победи Ливърпул с общ резултат 3-1, а Фиорентина победи Виктория Пилзен с 2- 0 сбор.

„Това е страхотен резултат за цялото движение“, каза президентът на италианската футболна федерация Габриеле Гравина пред агенция Adnkronos. „Наличието на трима полуфиналисти този сезон създава нови възможности за добавяне на стойност към италианската футболна марка.“

Следва Рома се изправя срещу германския шампион Байер Леверкузен, Аталанта среща Марсилия, а Фиорентина играе с Клуб Брюж.