Израел и Украйна, Левандовски и Люксембург носят силни футболни истории в плейофите на Евро 2024
AP News | 2024-03-19 | 14:48:50

ЖЕНЕВА (AP) — Два национални футболни отбора, чиито страни са въвлечени във войни. Двукратен световен играч на годината на FIFA, който се стреми към вероятно последния си турнир. Отбор, който в продължение на 31 години не успя да спечели квалификационен мач за Европейско първенство.

Сюжетните линии са ярки за онези, които се надяват да спечелят едно от трите места в състава от 24 отбора на Евро 2024, които се решават през следващата седмица в квалификационни плейофи.

Дванадесет нации тръгнаха в четвъртък в елиминационни групи с четири отбора. Те трябва да преминат напред през два мача на един мач за пет дни, за да бъдат в Германия за турнира от 14 юни до 14 юли.

Израел и Украйна може да се срещнат следващия вторник в това, което би било решаващ мач от групата, където нито един от тях не може да играе у дома поради военни конфликти.

Израел избра Унгария - своя футболен дом от съображения за сигурност след атаките на Хамас на 7 октомври - за да се изправи срещу Исландия в четвъртък. Победителят в Будапеща ще пътува, за да се изправи срещу Украйна или Босна и Херцеговина следващия вторник.

Ако Украйна победи в четвъртък в Зеница – босненският град, където победата й през ноември 2021 г. в квалификация за Световната купа беше последният мач на отбора преди руската инвазия – тя ще бъде домакин на финала във Вроцлав, Полша.

Полша е в отделна плейофна група и капитанът Робърт Левандовски, избран от ФИФА за играч на годината през 2020 и 21, ще води своя отбор в четвъртък във Варшава, силно фаворизиран да победи Естония.

Ако Полша спечели, ще гостува следващия вторник на Уелс или Финландия, които се срещат в четвъртък в Кардиф.

Третата група включва отбори с нисък клас, които се опитват да следват пътя на аутсайдера на Северна Македония към Евро 2020 .

Люксембург е по-близо от всякога до голям турнир, след като беше надминаван през голяма част от 66-годишната история на Европейското първенство.

Ако Люксембург успее да надмине Грузия в Тбилиси в четвъртък, ще бъде домакин на шампиона от Евро 2004 Гърция или Казахстан, които се срещат в Атина.

ФОРМАТ НА ПЛЕЙОФИТЕ

21-те отбора, които вече са в състава на Евро 2024, са Германия плюс победителят и вторият във всеки от 10 традиционни квалификационни групи, играни миналата година. УЕФА отстрани Русия от състезанието.

Влизането в плейофите се основава не на тези групови класирания, а на резултатите от групите на Лигата на нациите, играни през 2022 г.

Полша и Уелс играха в най-високото ниво на Лигата на нациите, а техните опоненти Естония и Финландия, съответно бяха надградени от по-ниски нива. Естония беше най-високо класираният от отборите от четвърто ниво на Лигата на нациите.

ЛИГА A BRACKET

На 35 години и с 82 гола в 146 мача за Полша, Роберт Левандовски може би току-що остава един финален турнир в една звездна кариера.

Победителят от тази група отива в групата на Евро 2024 с Холандия, Австрия и финален мач срещу Франция в Дортмунд — където Левандовски участва от 2010-14 г.

Полша е непобедена у дома в квалификационни мачове за 20 евро от 2006 г. насам, въпреки че Естония спечели при последната си среща преди 12 години. Този мач беше решен с гол в 90-ата минута на Константин Василев. Сега на 39 години Василев може да изравни националния рекорд от 157 мача, държан от Мартин Рейм, ако играе във Варшава.

Уелс се доказа в плейофите, след като се класира за Световното първенство през 2022 г. по този начин, побеждавайки Австрия и Украйна . Точно както преди две години, равенството даде на Уелс само домакински мачове.

ЛИГА Б СКУПА

Израел никога не е играл на Европейско първенство. Националният отбор се опита да се класира, откакто се присъедини към УЕФА преди 30 години, поради проблеми със сигурността и дипломатически въпроси в азиатския футбол.

Въпреки че някои азиатски футболни федерации искат Израел да бъде санкциониран в спорта поради военния конфликт в Газа, ключова разлика с изключването на Русия е, че нито един член на УЕФА не е отказал да играе мачове срещу израелски отбори.

Израел първо се изправя срещу Исландия, чийто дебют на Евро 2016 беше добра история, тъй като елиминира Англия, за да стигне до четвъртфиналите.

Отборът на треньора на Украйна Сергей Ребров се завръща в Босна, където спечели с 2-0 през ноември 2021. Един от тези голове в Зеница бе отбелязан от Артем Довбик. Той има изключителен дебютен сезон в Испания с Жирона, който беше изненадващият лидер в Ла Лига в продължение на няколко седмици.

Босна и Херцеговина се надява да се присъедини към Хърватия, Сърбия и Словения като четвърти квалификант от бивша Югославия на Евро 2024.

„Това е нещо почти невъзможно да си представим преди това“, каза треньорът на Босна Саво Милошевич, бившият нападател на Сърбия, на жребия за плейофите през ноември.

Босна имаше трима различни треньори в проблемна квалификационна група и все още разчита на ветераните Един Джеко и Миралем Пянич.

Победителят от групата ще влезе в групата на Евро 2024 с Румъния, Словакия и Белгия.

СКУПА В ЛИГА C

Грузия първо ще бъде домакин на Люксембург на плашещия национален стадион в Тбилиси без талисманната звезда Хвича Кварацкхелия.

Кралното крило на Наполи е отстранен за получаване на три жълти картона в квалификационната група, включително в последните два мача срещу Шотландия и Испания, които бяха без значение за влизане в плейофите.

Люксембург също пропуска ключов нападател Даниел Синани, който получи червен картон в последния мач от квалификационната група. В тази група Люксембург спечели повече мачове (пет), отколкото в предишните си шест квалификационни програми за еврото взети заедно.

Гръцки отбор, трениран от уругвайския велик Гус Пойет, ще бъде награден на Евро 2024 с игра срещу съседна Турция. Португалия и Чехия също са в групата.