Жирона започва новата година с още един шанс да покаже, че е истински претендент за титлата в Испания
AP News | 2024-01-01 | 12:40:35

МАДРИД (АП) — Новата година носи на Жирона още един шанс да покаже, че е истински претендент за титлата в испанската лига.

Първият мач на Жирона за 2024 г. е трудно предизвикателство срещу третия Атлетико Мадрид у дома в сряда.

Каталунският клуб беше изненадващият отбор в Испания досега този сезон, с изявени победи като тази, която спечели при защитаващия титлата Барселона миналия месец.

Сега има шанс да победи отбор на Атлетико, който завърши годината с победа срещу Севиля.

Жирона, отчасти собственост на собствеността на Манчестър Сити в Абу Даби, е равен на Реал Мадрид с 45 точки, но изостава от испанската сила в тайбрека.

„Завършихме първия полусезон на същото ниво като топ клубовете“, каза треньорът на Жирона Мичел Санчес. „Нашите фенове се гордеят с това, което сме постигнали досега.“

Мачът срещу Атлетико би трябвало да ни помогне да дадем представа дали Жирона разполага с необходимото, за да продължи да се състезава на върха.

Жирона загуби с 3-0 от Мадрид у дома през септември в първото си голямо предизвикателство за сезона, но се възстанови и показа силата си при убедителна победа с 4-2 в Барселона през декември.

Жирона записа серия от 12 мача без загуба във всички турнири след загубата от Мадрид, с равенства срещу петия Атлетик Билбао през ноември и срещу Реал Бетис в последния си мач за годината, когато печелеше, докато не допусна Изравняване в 88-та минута.

Отборът, трениран от Микел, има 14 победи в 18 мача и има най-добрата атака в лигата с 42 гола, три повече от високопоставената атака на Мадрид.

РЕКОРД НА ГРИЗМАН

Нападателят на Атлетико Мадрид Антоан Гризман влиза в мача срещу Жирона заедно с Луис Арагонес като голмайстор за всички времена на клуба със 173 гола.

Френският национал има своя втори шанс да счупи рекорда, след като остана без гол при победата на отбора срещу Севиля на 23 декември.

Атлетико спечели само два от петте си мача в лигата през декември в поредица, включваща загуба от Барселона и равенство 3-3 срещу Хетафе, което сложи край на рекордната серия от 20 домакински победи на клуба във всички състезания.

Отборът на Диего Симеоне изостава от лидерите Мадрид и Жирона със седем точки.

ВЕРОЯТНО ЗАВРЪЩАНЕ НА ВИНИЦИУС

Реал Мадрид може да се радва на завръщането на Винисиус Джуниор, когато приеме Майорка в сряда .

Винисиус не е играл от ноември, когато контузи мускул на крака, докато играеше квалификация за Световната купа с националния отбор на Бразилия.

„Добре съм, справям се много добре“, каза Винициус. „Сега зависи от треньора да реши дали ще играя.“

Възможно завръщане след контузия за треньора Карло Анчелоти, който миналата седмица поднови договора си с клуба до 2026 г., са защитникът Дани Карвахал и полузащитниците Едуардо Камавинга и Арда Гюлер.

Мадрид започва годината все още без няколко ключови играчи поради контузии на връзките на коляното, включително вратаря Тибо Куртоа и защитниците Давид Алаба и Едер Милитао.

Мадрид е непобеден в 17 мача във всички състезания след загубата с 3-1 в лигата от Атлетико през септември. Оттогава има три равенства.

БОРБИТЕ НА БАРСЕЛОНА

Заемащият четвърто място Барселона влиза в мача срещу Лас Палмас в средата на таблицата в четвъртък, нуждаейки се от победа, за да преодолее трудната серия, за да завърши годината.

Каталунският клуб спечели само два от шестте си мача, включително загуба от мексиканския клуб Америка в приятелски мач в Съединените щати в последния си мач за годината.

Той също загуби от Жирона в испанското първенство и от Антверпен в Шампионската лига. Последната му победа беше трудна победа срещу последния Алмерия у дома в лигата, когато отборът, трениран от Шави Ернандес, беше осмиван след поредното слабо представяне.

В други мачове Билбао гостува на закъсалия Севиля в четвъртък, докато застрашеният от изпадане Селта Виго е домакин на седмия Реал Бетис в сряда.

Във вторник шестият Реал Сосиедад е домакин на Алавес, а Виляреал гостува на Валенсия от средата на таблицата.