Калума отбелязва 23, Картър има 21, докато Канзас Стейт побеждава номер 6 Айова Стейт, 65-58
AP News | 2024-03-09 | 23:32:18

МАНХАТЪН, Кан (AP) — Артър Калума отбеляза 23 точки, Кам Картър добави 21 и Канзас Стейт победи шестия класира щата Айова 65-58 в събота, давайки голям тласък на трептящите надежди на Wildcats от турнира на NCAA в турнира Big 12.

Дейвид Н'Гесан добави 11 точки и рекорд в кариерата си с 16 борби при старши ден за Wildcats (18-13, 8-10 Big 12), които взривиха по-голямата част от преднината си от 17 точки през второто полувреме, преди да удържат третата си победа над отбор от топ 10 този сезон.

Канзас Стейт също победи номер 4 Канзас и номер 9 Бейлър у дома, където достигна 15-3 този сезон.

Къртис Джоунс имаше 16 точки, а Кешон Гилбърт и Тамин Липси по 13 за Cyclones (24-7, 13-5), които не успяха да възпроизведат ралито си от 14 надолу, за да победят BYU по-рано през седмицата и прекъснаха своята серия от четири победи.

Щатът Айова изглеждаше така, сякаш ще направи деня на старшата възраст незабравим ден за Канзас Стейт в началото, безмилостно тормозейки един от отборите на нацията, които са най-склонни към смяна, в обидни грешки и умствени грешки.

Късметът внезапно се обърна, като Cyclones водеха с 18-10 и оставаха около седем минути до края на първото полувреме.

Канзас Стейт ги държеше без гол от игра повече от шест минути, следвайки серия от 12-1, за да поведат с 28-24 на почивката. След това Дивите котки отбелязаха първите девет точки като част от серия от 15-2 за началото на второто полувреме, като увеличиха преднината си до 17, като същевременно задържаха Айова Стейт без гол от игра до попадението на Липси с 13:30 до края.

Cyclones най-накрая набраха инерция и серия от 10-0 ги доведе до 48-43 при оставащи 7:18.

Щатът Канзас отговори, като все пак върна преднината си до двуцифрено число. И когато Айова Стейт започна да упражнява натиск на целия корт в опит да се завърне в късния мач, Калума и Картър заедно с Тайлър Пери успяха да го пречупят и да направят достатъчно фаул удари в последните минути, за да приключат победа.

Щатът Айова спечели двойно сбогом за турнира Big 12 и ще играе четвъртфинален мач в четвъртък.

Щатът Канзас ще играе мач от втори кръг в Big 12 Tournament в сряда.