Кайри Ървинг все още е перфектен в елиминационните игри и продължава напред с Лука Дончич и Мавс
AP News | 2024-05-04 | 12:08:20

ДАЛАС (AP) — Кайри Ървинг удиви публиката с кросоувър ход, който му помогна да създаде достатъчно пространство, за да може да лети с наклонена тройка.

Колегата на Лука Дончич от Далас Маверикс беше блъснат и падна с изстрела във въздуха, а съотборниците му бяха точно там, за да го ръфат, когато изстрелът влезе след свирката взривиха.

Разиграването с четири точки беше препинателен момент в победата със 114-101 над Лос Анджелис Клипърс в петък вечерта, която изпрати Маверикс във втория кръг на плейофите с победа в серия с 4-2 .

Далас победи ЛА за първи път в три опита от първи кръг през последните пет сезона — и Ървинг се подобри до 13-0 в елиминационните игри за кариерата си.

„Когато Мисля, че като цяло около 13-0 в закриващите мачове, просто знам, че просто трябва да стигнете до този момент, за да сте готови да накарате другия отбор да се предаде,” каза Ървинг, който отбеляза 28 от своите 30 точки през втората половина. „Едно от най-трудните неща, които трябва да направите като състезател, е опонентът ви да отстъпи или да се предаде.“

Петият поставен Маверикс открива полуфиналите на Западната конференция при топ поставения, Оклахома Сити, във вторник вечер.

„Никога не се съмнявам с Кай“, каза Дончич. „Невероятно е да се види какви игри прави той.“

Мавс добавиха Ървинг на крайния срок за размяна миналата година, надявайки се да създадат двойка за мача на звездите, която поне да съответства на бягането до финалите на Запад от 2022 г.

Вместо това контузиите и несъответствията попречиха на химията да се развие и Далас пропусна плейофите, като безцеремонно се отказа в края на редовния сезон, за да се опита да запази избора си в проекта.

Здравето на Ървинг беше голяма част от скока в топ 6 на Запад през последните два месеца от този сезон, когато изглеждаше, че турнирът за игра може да е пътят.

Сега Mavs имат серия от победи в първия следсезон заедно за двама играчи с комбинирани 13 участия в мача на звездите.

„Изпитвам страхопочитание всяка вечер“, каза Пи Джей Вашингтон, добавка към крайния срок за търговия тази година и ключов доставчик на стрелба за 3 точки и защита. „Те са специални играчи и правят специални игри всяка вечер.“

Ървинг беше 10 от 13 от терена през второто полувреме, започвайки с пасив, който прекъсна равенството 52-52 на полувремето. След тройка на Дончич, Ървинг добави 3 за серия от 8-0. Далас отново не изоставаше.

Дончич се справя с възпалено коляно, което се отразява на стрелбата му — шампионът по голове в НБА вкара 24% от диапазона за 3 точки за серията срещу Клипърс.

Ървинг не отбелязва рано — само 10 точки общо в първите четвърти от шестте мача срещу ЛА. Но той вкарва късно.

28-те точки през второто полувреме на финала съвпаднаха с рекорда на Ървинг в плейофната кариера за полувреме. И при загуба в мач 4, Ървинг вкара всичките си 40 точки, след като Клипърс бяха взели преднина от 31 точки, докато Далас се събра, за да поведе, преди да загуби с пет.

„Само неговото спокойствие, неговата енергия винаги беше позитивен в съблекалнята“, каза треньорът на Далас Джейсън Кид. „И това е само лидерството и доверието, което момчетата имат на пода с него.“

Дончич най-накрая победи Клипърс, след като загуби всяка от първите две плейофни серии в кариерата си от Кауай Ленърд, Пол Джордж и компания през 2020 г. и 2021 г.

Сега словенската суперзвезда се прицели в постижение след сезона това поне съвпада с 2022 г., когато Далас изуми Финикс в мач 7 при гостуване на полуфиналите на Запада, преди да загуби от бъдещия шампион Голдън Стейт в пет мача на финалите на Запада.

След като спечели единствената шампионска титла за франчайза през 2011 г. , Далас нямаше друга победа в плейофната серия, докато не победи Юта в първия кръг преди две години. Сега Мавс спечелиха три от последните си четири серии.

Дончич ще вземе трите почивни дни, които Далас получава за затварянето на серията срещу Клипърс. Той просто не очаква почивката да направи огромна разлика с коляното му.

„Не мисля, че ще бъде по-добре, преди да си почина малко“, каза Дончич. „Това са много минути.“