Клоп и Гуардиола поднасят още една класика във Висшата лига, но Арсенал е големият победител
AP News | 2024-03-10 | 21:57:19

ЛИВЪРПУЛ, Англия (AP) — Ливърпул и Манчестър Сити показаха на Висшата лига какво ще й липсва, когато Юрген Клоп си тръгне в края на сезонът.

Анфийлд беше домакин на типично пълнокръвен, високооктанов сблъсък на титани в последната среща в английския клас между Клоп и Пеп Гуардиола, преди мениджърът на Ливърпул да се оттегли.

Нищо чудно, че Гуардиола казва, че ще спи по-лесно, когато неговият дългогодишен съперник вече не стои на пътя му.

Той оприличи Ливърпул на „цунами“, тъй като защитаващите шампионите трябваше да копаят дълбоко, за да оцелеят в дълги периоди на натиск през второто полувреме.

„О, Боже мой, идват отвсякъде“, каза Гуардиола след равенството 1-1 в неделя, което запази втория Ливърпул с една точка пред Сити на трето.

Арсенал завърши уикенда на върха в класирането по голова разлика, но победата на лондончани с 2-1 срещу Брентфорд в събота се почувства като подсказка в сравнение с последния и вероятно последен сблъсък между Клоп и Гуардиола.

Джон Стоунс даде преднина на Сити през първото полувреме, а Алексис Мак Алистър изравни от дузпа след почивката.

Това разказа само част от историята на една вълнуваща среща, в която Луис Диас пропусна голям шанс да изстреля Ливърпул напред, а Фил Фодън и Джереми Доку удариха рамката за Сити. В добавеното време Клоп смята, че Ливърпул е трябвало да получи дузпа за предизвикателството на Доку с гърди срещу Mac Allister, само за VAR да отхвърли обжалванията.

Може би Клоп се смекчава, докато отброява последните си дни в клуба, но той предпочете да се съсредоточи върху представянето на своя възстановен и страдащ от контузии отбор.

„За нас, освен резултата, най-важната информация е, че сме точно там, изминаваме разстоянието. Да видим какво ще получим за това, но момчетата се бориха толкова много през всичко, за да бъдат там“, каза той. „Днес видях най-добрите 53 минути, които имахме срещу Манчестър Сити. Беше изключително и важно, че научихме това за себе си.“

Би било удивително да видим как този отбор може да се развие под ръководството на Клоп, който толкова бързо преобрази Ливърпул след напускането на ключови играчи като Садио Мане, Джордан Хендерсън и Роберто Фирмино.

Малцина очакваха той да се бори за титлата толкова скоро, камо ли да се състезава на четири фронта този сезон, като Купата на лигата вече е осигурена.

Втората титла под ръководството на Клоп е приоритет и Ливърпул показа, че може да се изправи един срещу друг с отбор на Сити, който защитава трибъла от трофеи от миналия сезон – Висшата лига, Шампионската лига и ФА Къп.

Гуардиола многократно описва Ливърпул на Клоп като най-голямото предизвикателство в треньорската си кариера и го изпревари до титлата с една точка в два случая.

Добавеният фактор тази година е третият претендент за титлата в Арсенал.

„Арсенал се завърна миналата година и ще остане за дълго време, защото те са млад отбор с изключителен мениджър“, каза Гуардиола. „И все пак има 10 мача до края, 30 точки за игра. Една точка разлика. Важното е, че все още сме там, откъдето дойдохме в предишните сезони, все още сме там.“

СИНОВЕ НА ЗВЕЗДИ

Веднъж феновете на Тотнъм възлагаха надежди на Хари Кейн. Сега е Son Heung-min.

Южнокорейският нападател помогна да се запълни празнината, оставена от напускането на Кейн в Байерн Мюнхен през сезона, а в неделя той вдъхнови Спърс да победят с 4-0 срещу съперника от топ 4 Астън Вила с един гол и две асистенции .

Петият Спърс е на две точки зад Вила на четвърто място с мач по-малко.

Сон направи асистенции за Бренан Джонсън и Тимо Вернер от двете страни и вкара 14-ия си гол за сезона във всички състезания.

Джеймс Мадисън откри резултата в мач, в който Джон Макгин от Вила бе изгонен през второто полувреме.

ГОРСКИ УДАР

Надеждите за оцеляване на Нотингам Форест бяха нанесени удар, след като автоголът на Андрю Омбамиделе доведе до загуба на борещия се за изпадане отбор с 1-0 от Брайтън.

Форест, на 17-то място, е само три точки над зоната на отпадане и 18-ия Лутън, който има мач по-малко.

Лутън завърши наравно 1-1 с Кристъл Палас в събота благодарение на изравнителния гол на Коули Удроу в шестата минута на добавеното време, което може да се окаже решаващо в битката за оставане.

БЪРНЛИ УДЪРЖА

Дани Ингс вкара в първата минута на добавеното време, за да лиши Бърнли от важна победа и да осигури равенство 2-2 на Лондонския стадион.

Бърнли водеше 2-0 чрез Давид Датро Фофана и автогол на Константинос Мавропанос.

Но мислите за първа победа от 23 декември насам бяха прекратени от обратен удар на Уест Хям през второто полувреме, като Лукас Пакета отбеляза точно след почивката и Ингс изравни.

Бърнли поне се премести от долната част на таблицата и над Шефилд Юнайтед по голова разлика.

Шефилд Юнайтед водеше с 2-0 срещу Борнемут в събота, но трябваше да се задоволи с точка след изравняването на Енес Юнал в добавеното време.