Ко-звездите на Mavs Кайри Ървинг и Лука Дончич работят върху по-добър сюжет след миналогодишния провал
AP News | 2024-04-08 | 01:16:20

ДАЛАС (AP) — Кайри Ървинг и Лука Дончич прегърнаха ръцете си в псевдопрегръдка, усмивки на изтощение върху лицата на колегите от Далас Маверикс.

Последните секунди от победата със 147-136 продължения срещу Хюстън в неделя все още течеха, като Ървинг и Дончич комбинираха 85 точки като част от рали от 22 точки за победа, която не би била възможна без ударната тройка на Данте Ексъм в края на регламента.

Ървинг, който отбеляза най-високите за сезона 48 точки, може са били „изчерпани“ – думите му по време на интервю на корта само няколко минути по-късно – но той и Дончич се надяват, че тепърва започват.

14-ата победа в 16 игри беше още една стъпка към Далас си осигурява гарантирано място в плейофите сред шестте най-добри в Западната конференция.

Мавс имат два мача пред седмия с четири оставащи мача и се изправят срещу Шарлът с 19 победи във вторник вечер. Далас държи тайбрека на следващите три отбора в класирането.

Това означава, че Ървинг и Дончич са на прага на съвместния си дебют в плейофите, година след като размяната на Ървинг доведе до безцеремонно танкиране вместо пътуване до следсезона.

„Животът е свързан с изкуплението, особено в спорта, където всеки може да каже всичко и нещо може да се случи на следващия ден или следващите две седмици или следващите няколко месеца, което да ви доведе до успех на много високо ниво“, каза Ървинг.

„Или се проваля на високо ниво“, бързо добави той.

Нещо като обхваща края на двата сезона за суперзвезди с 13 селекции от All-Star между тях.

Последна година, контузиите бяха проблем през двата месеца, след като Далас изпрати двама важни играчи от надпреварата за финалите на Западната конференция през 2022 г. в Бруклин за Ървинг.

След като Маверикс разбраха, че ще бъде трудно да влязат в Запада play-in турнир с два оставащи мача, треньорът Джейсън Кид по същество призна, че отборът се опитва да спаси избран избор от неуспешния обмен на Кристапс Порзингис четири години по-рано.

Макар и скъпо ($750 000 глоба от НБА), стратегията проработи и Далас добави градивен елемент в центъра Дерек Лайвли II от Дюк.

Наличността на Лайвли за плейофите е под въпрос поради нараняване на коляното, но добавянето на Даниел Гафорд в крайния срок за търговия тази година дава на Далас подобен дюнер и протектор за джанта.

P.J. Вашингтон беше другото придобиване през февруари и списъкът изглежда много по-подходящ, отколкото след сделката с Ървинг. Поне това показва класирането.

„Химията е голяма“, каза Дончич. „В момента сме в движение.“

Крантузите бяха проблем за Ървинг през първата половина на този сезон, но Далас е с 22-7 в 29-те поредни мача, които той изигра след завръщането си от контузия на палеца . Той също имаше продължително отсъствие с натъртена пета. Ървинг е в най-дългата си непрекъсната серия от 2015-16 г.

Дончич е на два мача от игра в 70 за първи път от своя дебютен сезон, а Маверикс наскоро спечелиха 10 последователни мача с лидера в НБА по голове – и Ървинг, разбира се — в състава.

Когато Дончич седеше с възпалено коляно при победата със 108-106 над Голдън Стейт в петък, Ървинг игра повече от 42 минути само за втори път този сезон.

По време на отсъствието на Ървинг от шест мача с палеца контузия, Дончич игра поне толкова дълго четири пъти и накрая седна веднъж, за да си почине поради голямото натоварване.

Ървинг вкара 25 точки в четвъртата четвърт и продължението срещу Рокетс. 11-та от 12-те асистенции на Дончич, който вкара 37 точки, доведоха до изравняването 3 на Ексъм. Има много причини и двамата да се насладят на победата.

„В края на мача Лука каза: „Аз“ Уморен съм, човече“, каза Ървинг. „Това беше едно от онези моментни неща, за да се прегърнем като братя. Знаем колко упорито сме работили и колко много работа отне, за да стигнем до този момент от сезона.“

След като връзката Ървинг-Дончич се провали преди година, Кид беше изправен пред трудни въпроси по време на неудобното и силно критикуван край.

Дончич беше изтеглен в първата минута на втората четвърт на предпоследния мач срещу Чикаго, когато Мавс взривиха преднина от 13 точки на полувремето и загубиха. Той не игра на финала, а Ървинг не игра в нито един от последните два мача.

Сега въпросите са на път да се въртят около съперника на Далас в първия кръг и какво трябва да се случи, за да може Дончич да стигне отново дълбоко в плейофите.

Той и Ървинг имат поне още една година заедно и Кид смята да бъде техен треньор поне толкова дълго.

„Това винаги е непрекъснато в смисъл на изграждане“, Кид казах. „Същото ще се случи това лято. Ще има промяна. Ние изграждаме нещо (и) когато говориш за Кай и Лука, ти имаш талант. И трябва да имаш талант, за да спечелиш в тази лига. И това е, което правим.”

Година по-късно Mavs са на път към по-щастлив край.