Кросби се придвижва до 13-то място в голмайсторския списък на НХЛ за всички времена, след като Пингвините преодоляха ралито, за да предложат Уайлд 4-3
AP News | 2023-12-19 | 04:57:04

ПИТСБЪРГ (AP) — 18-ият гол на Сидни Кросби за сезона развали равенството в третия период и Питсбърг Пингуинс се наложиха Минесота Уайлд с 4-3 в понеделник вечерта.

Пингвините взривиха преднина от три гола, но се възстановиха, за да спечелят за трети път в четири мача зад Кросби, който добави асистенция, за да преодолее Марк Речи и да влезе 13-то място в класацията за всички времена на НХЛ с 1535 точки.

Джейк Гюнцел вкара 14-ия си гол за Пингвините. Евгени Малкин и Райли Смит също отбелязаха, Валтери Пуустинен и Маркус Петерсон добавиха по две асистенции, а Алекс Неделкович спря 24 изстрела, докато Питсбърг се възстановява след грозна загуба в Торонто в събота.

Райън Хартман, Джейк Мидълтън и Вини Летиери вкараха за Уайлд, който вкара три пъти за по-малко от 10 минути през втората и третата част, за да се събере от пасив от 3-0 и за кратко да изравни.

Филип Густавсон, като се има предвид, че бившият вратар на Пингвините Марк-Андре Фльори в може би последната му визита в Питсбърг, направи 26 спасявания. Той обаче не можа да попречи на Кросби да вкара хлабава шайба 6:20 в третата, за да изведе Питсбърг напред и да остане, докато Пингвините победиха Минесота за девети път в последните си 10 срещи.

Когато излезе графикът, изглеждаше, че гостуването на Уайлд ще бъде шанс за Флуъри, който направи своя дебют в НХЛ за Питсбърг като тийнейджър и прекара 13 сезона като част от основната група, която доведе франчайза до три Стенли Купи, за да направи един последен поклон в Питсбърг.

Вместо това, с Уайлд, изправени гръб до гръб с Пингвините и Бруинс, треньорът на Минесота Джон Хайнс кимна на Густавсон. Фльори беше принуден да поработи малко по време на загрявките и след това се опита - и не успя - да хвърли няколко шайби над мрежата и в тълпата от фенове, които удряха ръце в стъклото в знак на признателност към лидера на франчайза за всички времена в повечето основни голмайсторски категории.

Публиката скандираше за Фльори безмилостно през по-голямата част от началните два периода и изглеждаше, че има външен шанс да сбъдне желанието си, когато Пингвините контролираха играта дълги периоди и намериха достатъчно пространство да вземе шайбата от Густавсон.

Когато Малкин преобразува подаването 2 на 1 от Пуустинен в отворена мрежа 3:34 във втория период, Питсбърг изглеждаше като че ли беше в пълен контрол.

Не беше така. Хартман и Мидълтън отбелязаха при разлика от 2:26 в края на втория период, за да върнат Уайлд в него и когато Летиери пренасочи удара на Джон Мерил от точката на Неделкович 5:33 в третия, мачът беше равен.

Така или иначе за всичките 47 секунди или толкова време, колкото беше необходимо на Кросби да се хвърли върху подскачаща шайба пред Густавсон, докато подмладената силова игра на Питсбърг отбеляза втория си гол за вечерта.

Пингвините вече отбелязаха с предимство на човека пет пъти в последните си четири мача, след като излязоха от фънк 0-за-37.

Див: Посетете Бостън във вторник.

Пингвините: Почиват до четвъртък, когато съперникът от Дивизия Метрополитън Каролина гостува.