Кварацхелия ще се завърне, докато Грузия преследва мечтата си за Евро 2024 срещу Гърция
AP News | 2024-03-22 | 15:48:05

Страната Грузия се готви за най-големия футболен мач в своята история. Завръщането на най-добрия му играч би трябвало да помогне.

Нападателят на Наполи Хвича Кварацкхелия трябваше да отсъства в плейофния мач от квалификациите за Евро 2024 срещу Люксембург в четвъртък поради наказание от един мач. Това нямаше значение, тъй като неговият съотборник Буду Зивзивадзе се активизира, за да вкара и двата гола при победата с 2-0 след решаващ червен картон за Люксембург.

Сега Кварацхелия — „Кварадона“ за феновете на Наполи — може да се завърне за решителният мач във вторник срещу Гърция. Една победа би поставила Грузия на голям футболен турнир за първи път като независима нация.

„Ние сме само на половината път“, каза Зивзивадзе след мача в четвъртък. „Сега трябва да изпълним нашата мисия.“

Пътят на Грузия във футбола беше дълъг от независимостта от Съветския съюз през 1991 г.

Преди това Грузия беше най-известна в футбол за клубния отбор Динамо Тбилиси, който спечели Купата на носителите на купи на УЕФА през 1981 г., побеждавайки отбори като Уест Хям и Фейенорд по пътя. Клубът осигури четирима играчи за съветския отбор на Световното първенство през следващата година. По онова време грузинските играчи имаха репутация на технически опитни дриблиращи, не за разлика от Kvaratskhelia.georg

Съвсем наскоро липсата на футболни успехи — поне докато Кварацкхелия излезе от младежката система на Динамо — беше отразена от бума на ръгбито в Грузия. Спортът беше подходящ за страна, известна със своите олимпийски щангисти и борци. Грузия вече се класира за шест поредни Световни първенства по ръгби за мъже, както и спечели изявени победи през 2022 г. над по-утвърдени отбори Италия и Уелс.

На футболното игрище Кварацхелия допринесе за успеха на отбора в Лигата на нациите, като отбеляза пет гола и четири асистенции в шест мача. Това помогна на Джорджия да спечели място в квалификационния плейоф.

Грузия ще има страстна домакинска публика във вторник на Националния стадион Борис Пайчадзе с капацитет от 50 000 души в столицата Тбилиси, за да се изправи срещу бившия европейски шампион Гърция.

„Днес свършихме добра работа, но не играхме перфектно“, каза треньорът на Джорджия Уили Саньол след мача в четвъртък. „Трябва да подобрим качеството на нашата игра за финалния мач, защото другият победител от полуфинала (Гърция) ще дойде в Тбилиси с висока мотивация и увереност.“