Ландо Норис спечели първа победа в кариерата си във Формула 1, като сложи край на доминацията на Верстапен в Маями
AP News | 2024-05-05 | 00:08:20

МАЯМИ ГАРДЪНС, Флорида (AP) — Ландо Норис се нуждаеше от 110 старта и грешка на Макс Верстапен, за да спечели първото си състезание във Формула 1 в неделя и сложи край на доминацията на Верстапен в Гран при на Маями.

Верстапен, който стартира от поул и спечели съботното спринтово състезание, беше отпред, когато удари шикан и събори конус не на място на пистата. Това принуди трикратния действащ шампион във Формула 1 да влезе в бокса и даде преднина на Норис.

След това 24-годишният пилот на McLaren контролира надпреварата, за да донесе първата победа на организацията след победата на Даниел Рикиардо през 2021 г. Това го направи и вторият британски пилот в историята на F1, който ще бъде почитан на подиума от „God Save the King“. Джордж Ръсел през 2022 г. е единственият друг британски пилот, който печели извън управлението на кралица Елизабет; Победата на Ръсел в Бразилия идва два месеца след смъртта на кралица Елизабет.

С около 10 обиколки до края Норис осъзна, че състезанието трябва да загуби, когато преднината му пред Верстапен достигна 5 секунди.

„Пет секунди?“ Норис се свърза по радиото с екипа си. „Жив ли съм?“

Всъщност той беше като екстатичен отбор на McLaren, който отпразнува рядка победа през уикенда, в който дебютира значителни подобрения на двете си коли. McLaren вече има 13 победи в състезания в Съединените щати - изравнявайки рекорд с Ferrari - но това беше първото на американска земя след Люис Хамилтън на Circuit of the Americas през 2012 г.

Крайната разлика от победата на Норис беше 7,6 секунди пред Верстапен от Ред Бул.

„Обичам ви всички, много ви благодаря!“ Норис изкрещя по радиото си. "Успяхме! Успяхме!“

Норис каза, че е знаел, че когато влезе на пистата, ще спечели в Маями.

„Най-накрая. Толкова съм щастлив. Знаех си. Знаех го, когато дойдох тази сутрин - каза Норис. „И успях.“

McLaren спечели F1, Formula E и състезание IndyCar през последните два месеца. Норис е първият пилот след Карлос Сайнц-младши, който победи Верстапен този сезон – а Верстапен беше елиминиран от това състезание в Мелбърн с механична повреда.

„Вие печелите. Ти загуби. Мисля, че всички сме свикнали с това в състезанията“, каза Верстапен. „Лош ден P2 ли е? Аз ще го взема. Щастлив съм за Ландо, измина много време и има още какво да дойде от него.“

Норис беше превзет от екипажа на Макларън след състезанието, докато членовете на екипа го вдигнаха и сякаш тълпа го сърфираше, докато той най-накрая стигна до шефа Зак Браун, който прегърна Норис.

McLaren преди началото на състезанието беше домакин на бившия президент Доналд Тръмп, който разговаря с представители на F1 от гаража на McLaren. Когато той се насочи към стартовата решетка, феновете започнаха да скандират „САЩ! САЩ!" и Тръмп изказа първото си одобрение.

Пилотите на Ферари Шарл Льоклер и Сайнц завършиха трети и четвърти и бяха следвани от Серхио Перес от Ред Бул.

Хамилтън беше шести за Mercedes, Юки Цунода от юношеския отбор на Red Bull беше седми, а Ръсел беше осми за Mercedes. Фернандо Алонсо от Aston Martin и Естебан Окон от Alpine допълват топ 10. Окон го направи с присъстващите инвеститори на отбора Патрик Махоумс и Травис Келс от Kansas City Chiefs.

Приблизително по средата на състезанието Логан Сарджънт катастрофира и извади колата за безопасност, която принуди местния жител на Помпано Бийч да излезе от колата си. 23-годишният и единствен американски пилот на решетката на Формула 1 се придържа към мястото си с Уилямс, тъй като спекулациите са широко разпространени, че може да бъде заменен преди края на втория си сезон.

Това отбеляза второто поредно последно място на Сарджънт в домашното му състезание.

Катастрофата на Сарджънт предаде контрола върху стратегията на състезанието на Макларън, който държеше лидерството с Норис по време на предупреждението. Норис пое водачеството, когато Верстапен беше принуден да излезе от лидерството в бокса, след като удари шикана, която събори конус върху състезателната настилка.

Докато Ред Бул търсеше някаква повреда на предното крило на Верстапен, състезание marshal влезе в пистата и загреба конуса, докато F1 избягва да използва колата за безопасност за инцидента. Но само миг по-късно Кевин Магнусен се свърза с Уилямс и това даде шанс на Макларън да изгради стратегия за победа над Верстапен.

За Магнусен това отбеляза още един лош ден в дългия уикенд, в който пилотът на Haas беше обвинен в неспортсменско поведение заради стратегията си в съботното спринтово състезание.