Лъвовете продължават да победят Викингс с 30-24 за титла в 1-ва дивизия от 1993 г. насам
AP News | 2023-12-24 | 23:48:19

МИНЕАПОЛИС (AP) — Детройт Лайънс спечелиха първата си титла в дивизията от 30 години, използвайки два бързи тъчдауна от Джамир Гибс и 106 приемащи ярда и зелена светлина за третата четвърт от Амон-Ра Сейнт Браун, за да изпревари опустошените от контузии Минесота Викингс с 30-24 в неделя.

Ифеату Мелифонву победи Ник Мълънс на 5-ярдовата линия с 49 остават секунди за четвъртото прихващане на Детройт в мача, пас извън целта към отворен Джъстин Джеферсън три разигравания, след като неговият скок при двойно покритие на трета и 27-ма запази удара в последната минута жив.

Джаред Гоф подаде за 257 ярда без обрат, а Дейвид Монтгомъри направи бърз тъчдаун за Лъвовете (11-4) в друго плодотворно представяне на едно от най-мощните нападения в НФЛ. Детройт си осигури домакински плейофен мач за първи път от 22 сезона на Форд Фийлд, където скоро ще виси банер на шампионите на NFC North. Последният беше за спечелването на NFC Central през 1993 г.

Мълънс хвърли два гола, улавяне на Джеферсън от 26 ярда, 29 секунди преди края на първото полувреме и хвърляне от 6 ярда на K.J. Osborn, което даде преднина на Vikings с 21-17 в началото на една игра на третата четвърт след удар от 47 ярда към Osborn.

Но както предната седмица при загубата в продължения в Синсинати, загубите натежаха силно на резултата. Първият от двата избора на Керби Джоузеф даде на Лъвовете топката в Минесота 33 през втората четвърт и те достигнаха крайната зона след три разигравания.

Гоф беше остър в изкупителната игра за него срещу координатора на защитата на Vikings Браян Флорес, чиито схеми му бяха създали много проблеми в предишни мачове с Нова Англия и Маями, когато Гоф беше с Лос Анджелис Рамс, включително Супербоул 53.

Джеферсън игра у дома за първи път от 8 октомври, когато нарани сухожилието си и пропусна седем мача, но дълбочината на викингите беше изпитана повече от всякога. Широк приемник Джордан Адисън (глезен, втора четвърт), стегнат край T.J. Хокенсън (коляно, трета четвърт), корнербек Меки Блекмън (рамо, трета четвърт) и ръшърът на ръба D.J. Wonnum (коляно, четвърта четвърт) напусна с наранявания.

Викингите носеха изцяло бели униформи като част от годишната си промоция със зимна тематика, която падна на 54 градуса и дъждовен следобед пред U.S. Bank Стадион. Това накара жълтите знамена на терена да изпъкнат още повече, особено по време на ключова последователност през втората четвърт.

Една игра, след като той уволни Гоф за загуба от 11 ярда, Патрик Джоунс беше повикан за съмнителна дузпа за грубо подаване, което накара Викингите да побеснеят. Тълпата извика, когато Блекмон хвана ръка за маската, която не беше извикана.

След това по-късно при същото шофиране, когато Джордан Хикс удари Гоф, докато той се опитваше да пусне пас, топката изскочи и Кам Байнъм я взе за това, което би било връщане на тъчдаун от 82 ярда. Обаждането беше отменено до неизпълнение и Лъвовете продължиха за гол от полето.

ЗА РЕКОРДА

Джеферсън (5648 в 58 мача) изпревари Майкъл Томас (5512 в 63 мача) ) за най-много получаващи ярдове през първите четири сезона на играч в историята.

Св. Браун (2022, 2023) се присъедини към Херман Мур (1995, 1996, 1997) като единствените играчи в историята на Лъвовете с множество сезони с повече от 100 приема.

Лъвовете постигнаха 11 победи за първи път от девет години. Техните 20 победи от началото на сезони 2022 г. са най-много в историята на франчайза за период от две години.

ДОКЛАД ЗА КОНТУРИЗИ

Лъвове: Джоузеф си тръгна замаян през четвъртото тримесечие след ненужно наказание за грубост на Джеферсън по време на прием от 28 ярда. Джоузеф се опита да се върне в две разигравания по-късно, но съдиите го върнаха обратно в страничната линия. ... Резервният Джош Пасхал (ръка) беше наранен през третата четвърт. ... LB Дерик Барнс (рамо), CB Джери Джейкъбс (подколенно сухожилие) и резервният TE Брок Райт (слабини) бяха задържани с наранявания.

Vikings: Blackmon започна на мястото на CB Byron Murphy (коляно) , който беше контузен в предишния мач. ... Backup WR Jalen Nailor (сътресение) пропусна втория си пореден мач. ... РБ Александър Матисън (глезен) и Хикс (пищял) се завърнаха в състава след контузии.

Лъвове: Посетете Далас следващата събота вечер.

Викингите: Приемете Грийн Бей следващата неделя вечер.