Лионел Меси бележи в добавеното време и Интер Маями спасява равенството 1-1 с ЛА Галакси
AP News | 2024-02-26 | 06:32:20

КАРСЪН, Калифорния (AP) — Лионел Меси вкарва във втората минута на добавеното време след пас от Жорди Алба, а Интер Маями спаси равенството 1-1 с ЛА Галакси в неделя вечерта.

Деян Йовелич вкара в 75-ата минута за Галакси, който беше близо до нанасяне на изненадващ удар в началото на сезона на Меси и новата му мощна централа в МЛС, преди аржентинската суперзвезда да направи още една магия с Ел Ей до 10 човека.

След като изпълни последователност от подавания с Алба, неговия дългогодишен съотборник в Барселона, Меси се плъзна напред и нанесе удар в покрива на вратата над вратаря на Галакси Джон Маккарти.

Голът наелектризира шумната публика на първия гостуващ мач на Маями за сезона. Хиляди фенове носеха фланелки на Меси сред присъстващите 27 642 – рекорд за мач от редовния сезон на Galaxy на техния крайградски стадион.

Интер Маями е основен фаворит за доминиране в MLS този сезон, след като обедини Меси и Луис Суарес заедно с други бивши звезди на Барса Серхио Бускетс и Алба. Маями спечели откриването на сезона у дома миналата сряда, но често беше надиграван от възстановяващия се Галакси четири дни по-късно в първото участие на Меси срещу клуба, който някога е наел съсобственика на Интер Дейвид Бекъм.

Галакси са известни с високопоставените ветерани, натрупани от Маями през изминалата година, но клубът от ЛА се възстановява без големи имена този път.

Младите Галакси прилагаха по-последователна офанзива натиск от новия демонстративен отбор на лигата, вкарвайки 23 удара срещу 11 на Маями, като същевременно многократно генерира положения в наказателното поле. Маями отговори с физическа защита, но не можа да събере постоянна атака въпреки плеймейкъра на Меси отпред.

След като генерираха по-добри шансове и контролираха притежанието на топката през по-голямата част от нощта, Галакси най-накрая пробиха късно през втората половината. Дрейк Календър от Маями спаси удара на Рики Пуиг, но Марк Делгадо овладя отскоката и подаде към широко отворения Йовелджич за гол от удара.

Делгадо беше изгонен с втори жълт картон за много спорен фаул в 87-ата минута, а Меси имаше златна възможност две минути по-късно, когато Алба го намери с пас в горната част на наказателното поле на Галакси. Изстрелът на суперзвездата прелетя широко вляво, оставяйки го да потърка челото си от разочарование.

При нов шанс четири минути по-късно Меси не пропусна.

Стадионът южно от центъра на Лос Анджелис беше пълен и кипящ от вълнение два часа преди първия мач на Меси срещу Галакси, петкратен шампион на МЛС франчайз, отдавна известен като предпочитана дестинация за суперзвезди на Европа, които търсят нов дом, след като достигнат средата на 30-те си години.

Бекъм, който катализира растежа на МЛС с преминаването си в Галакси през 2007 г., има статуя пред стадиона на отбора. Той е и основната причина за изкачването на Интер до ролята, която отдавна заемаше от Галакси, който наемаше хора като Роби Кийн, Стивън Джерард и Златан Ибрахимович в края на кариерата им.

Вълнението около този мач беше вълнуващо за MLS комисар Дон Гарбър.

„Това донякъде представлява всичко, което искахме да бъде този спорт и сме работили толкова упорито толкова много години“, каза Гарбър, който се срещна с Бекъм и собственика на Galaxy Фил Аншуц преди мача. „Всички работят усилено, за да надграждат тази инерция. ... За мен това е до голяма степен за това къде бяхме през 2007 г. и къде сме днес.“