Ливърпул се възползва от тристранната надпревара за титлата, след като Ман Сити и Арсенал направиха равенство
AP News | 2024-03-31 | 21:48:19

МАНЧЕСТЪР, Англия (AP) — Ливърпул води в надпреварата за титлата във Висшата лига, след като Манчестър Сити и Арсенал се отмениха взаимно на неделя.

Въртяща се победа с 2-1 срещу Брайтън остави отбора на Юрген Клоп да гледа презрително на своите съперници – две точки пред втория Арсенал и три пред Сити на трето място с девет мача преди края.

„Ситуацията, в която момчетата ни доведоха, е страхотна“, каза мениджърът на Ливърпул.

Все още има какво да се извърви в двубоя за титлата, но второто полувреме на Мохамед Салах победата на Анфийлд може да бъде решаваща.

Това изкачи Ливърпул на върха на класирането, преди Сити и Арсенал да изиграят разочароващо равенство 0-0 на стадион Етихад по-късно през деня.

По-голямата част от фокуса беше върху сблъсъка между първите двама от миналия сезон, но той не успя да оправдае шума преди мача, с малко голови положения.

Въпреки че Клоп вероятно ще бъде най-щастлив от резултата, това беше последното доказателство за растящата титла на Арсенал след отпадането му в края на миналия сезон.

Лондончани бяха загубили в предишните си осем гостувания на Сити – включително поражение с 4-1 миналата година, което се оказа скъпо в битката за титлата.

Този сезон отборът на Микел Артета взе четири точки от защитаващия шампиона, както и спечели Community Shield срещу City през август. Но Артета все още търси повече от своите играчи, за да докажат, че са готови да сложат край на доминацията на Пеп Гуардиола в Сити.

"(Това показва), че се подобряваме и че се състезаваме по-добре и разбираме как трябва да играете тези игри, но трябва да направите други стъпки, за да спечелите шампионата. Трябва да дойдете тук и да трябва да спечелим", каза мениджърът на Арсенал. „Днес успяхме да завършим наравно и трябва да подобрим още много, за да успеем да направим това."

Арсенал вече има по-доброто от двете съперници за титлата, след като също спечелиха и завършиха наравно срещу Ливърпул.

За разлика от тях, Сити няма победи срещу нито един от отборите над него, след равенство срещу Ливърпул у дома и като гост.

Неделя беше шанс да подобрим този рекорд.

„Сега не зависим от себе си, сега зависим от Ливърпул и Арсенал, защото няма да играем отново срещу тях, “, каза полузащитникът на Сити Бернардо Силва. „Така че ние се нуждаем от тях да губят точки, както и да си вършат работата и да печелят нашите собствени мачове.“

Докато Гуардиола призна, че Ливърпул сега е фаворит за вдигане на титлата, мениджърът на Сити все още подкрепя отбора си, който се стреми към поредни трибъли, след като спечели титлата във Висшата лига, Шампионската лига и ФА Къп миналия сезон.

„Моята гледна точка е, че все още сме там“, каза Гуардиола. "Доволен съм. Казах на отбора: „Не бъдете тъжни.“

Със само три точки, разделящи първите три, това изглежда ще бъде най-отворената надпревара за титлата през последните години.

И представянето на Брайтън на Анфийлд подсказа, че все още може да има някои изненади по пътя.

Докато играчите на Ливърпул вече бяха свършили работата си преди Сити и Арсенал да започнат мача, те бяха изумени, когато изоставаха към гола на Дани Уелбек във втората минута.

Луис Диас изравни резултата преди почивката, а Салах вкара 22-ия си гол за сезона през второто полувреме, за да осигури и трите точки.

Клоп се оттегля в края на сезона и е решен да достигне най-високото ниво, като спечели втора титла като наставник на Ливърпул.

„И така, ние сме там с два други отбора, които се борят за най-голямата награда в английския футбол и ще видим как ще завърши“, каза Клоп. „Но реших, че наистина ще се постарая да му се насладя.“