Лудата по футбол Италия вече е обсебена от тенисиста Яник Синър след титлата му от Откритото първенство на Австралия
AP News | 2024-01-28 | 18:33:06

КОРТИНА Д’АМПЕЦО, Италия (AP) — Лудата по футбол Италия има нова мания. Представянето на Яник Синър на тенис корта привлече вниманието на страната.

И не само заради начина, по който Синър се събра след два сета, за да победи Даниил Медведев и да спечели титлата на Australian Open в неделя.

Откакто Синър достигна финалния шампионатен мач на ATP у дома в Торино и след това изигра водеща роля във воденето на Италия до титлата на Купа Дейвис в последователни седмици през ноември, той превзема заглавията на футболните новини.

„Днес Яник Синър написа нова страница от историята, която ни изпълва с гордост“, написа италианският премиер Джорджиа Мелони във Facebook. „Това е постижение, достойно за истински шампион.“

Финалът в Торино беше най-гледаният тенис мач за всички времена по италианската телевизия с 6,7 милиона зрители. Няма да е изненадващо, ако мачът в неделя се окаже с още по-голяма публика, въпреки че беше показан само по Pay TV, започвайки в 9:30 сутринта, в родината на Синър.

Това е доказателство за чистия имидж на 22-годишния Sinner, способността му винаги да казва правилното нещо и да действа правилно.

„Никога не съм виждал толкова велик, но прост шампион “, написа Андреа Абоди, министър на спорта на Италия, в X, социалната медийна платформа, известна преди като Twitter. „Щастлив съм и се радвам, че той е италианец.“

Вниманието се дължи и на факта, че нито един италианец не е печелил титла от Големия шлем на сингъл от почти половин век – откакто Адриано Паната издигна Купа на Откритото първенство на Франция през 1976 г.

„И повярвайте ми, това е само първият от многото финали на турнир от Големия шлем“, каза Флавия Пенета, последната италианка, спечелила турнир от Големия шлем, след като победи сънародничката си Роберта Винчи на финала на Откритото първенство на САЩ през 2015 г.

Откакто Валентино Роси доминираше в мотоциклетните състезания, Марко Пантани беше най-добрият колоездач в света или Алберто Томба печелеше олимпийски медали по ски, спортист, който не е футболист, не спечели толкова много внимание в Италия.

Какво е различното при Sinner от Роси, Пантани и Томба е, че Синер е от немскоезичната част на Италия. Той напусна дома си и замина за италианската Ривиера, за да тренира с Рикардо Пиати, вече негов бивш треньор, на 13-годишна възраст.

Когато Синър избра да не играе за Купа Дейвис за Италия в груповата фаза през септември — каза, че не е Не се възстанови навреме от турнири в Северна Америка, включително Откритото първенство на САЩ — той беше широко критикуван с дълбокото чувство, че не е изцяло италианец.

„Caso Nazionale“ (Национално издание), каза първа страница на Sportweek, седмичното списание на Gazzetta dello Sport.

Критиките бързо отшумяха, когато Синър се разплака в края на сезона и почти сам спечели на Италия първата си титла от Купа Дейвис от 1976 г. насам, като победи Новак Джокович както на сингъл, така и на двойки в полуфиналите срещу Сърбия и след това спечели решителните сингълове точка във финала срещу Австралия.

Отборът за Купа Дейвис трябва да бъде почетен от президента на Италия Серджо Матарела в четвъртък и сега Синър може да донесе още един трофей.

Имаше почти още два трофея, но Симоне Болели и Андреа Вавасори загубиха финала на Australian Open на двойки от Рохан Бопана и Мат Ебдън в събота.

„Италия е на върха в света на тениса,“ каза 90-годишният старият Никола Пиетрангели, единственият друг италианец, печелил титла от Големия шлем на сингъл, след като спечели Откритите първенства на Франция през 1959 г. и 1960 г.

В малкия роден град на Синър Сесто (население 1860) близо до австрийската граница около 70 хора се събраха в закритото тенис съоръжение с два корта, където Sinner игра за първи път, за да гледат финала. Можеше да е по-голям празник, но градът е в траур, след като майка и две деца наскоро бяха убити при автомобилна катастрофа.

„Това е невероятно постижение, което доставя радост на всички ни във време на голяма болка“, каза кметът на Сесто Томас Съмерер. „Утре всички ще отидем на погребението, но Яник ни осигури положителни емоции, за да ни помогне да преминем през това.“

„Carota Boys“, фен клубът на Sinner, бяха в Мелбърн за началото на Australian Open. След като се върнаха в Италия, те гледаха финала на голям екран в Торино заедно с повече от 1000 облечени в оранжево фенове.

Темата с морковите е отчасти почит към червено-оранжевата коса на Sinner и как той яде моркови вместо по-често срещания банан по време на смяна на турнир във Виена през 2019 г. „Carota“ е италианската дума за морков.

В Кортина, град недалеч от Сесто, където се провеждаха състезания от Световната купа по ски италиански скиори и фенове гледаха финала на телефоните си между състезанията.

„Forza Jannik Sinner“, гласеше банер, висящ от трибуните до ски пистата.

Според Gazzetta, Sinner вече печели 25 милиона евро ($27 милиона) годишно от голям набор от спонсори, водени от Nike. Другите му спонсори са: Head, Gucci, Lavazza, Rolex, Alfa Romeo и Parmigiano Reggiano. Списъкът вероятно ще се разрасне и ще стане още по-доходоносен сега.

По прякор „Ян Лисицата“ още от ученик, Синър беше завършен младши ски състезател и родителите му работеха в ски хижа, където неговият баща му беше готвач, а майка му сервитьорка. Бащата на Синър наскоро започна да пътува със сина си на някои турнири, но семейството, което включва и осиновения брат на Синър Марк, не отиде в Австралия.

„Иска ми се всеки да има моите родители, защото те винаги ми позволяват избрах каквото си поискам“, каза Синър, за да завърши речта си за трофея. „Дори когато бях по-малък (играех) и някои други спортове и те никога не ме натоварваха и ми се иска тази свобода да е възможна за колкото се може повече малки деца.“