Лука Дончич и дефанзивно настроените Мавс побеждават със 101-90 над Клипърс за аванс от 2-1 в сериите
AP News | 2024-04-27 | 05:08:18

ДАЛАС (AP) — Лука Дончич имаше 22 точки, 10 борби и девет асистенции, а внезапно дефанзивен- настроените Далас Маверикс спечелиха скъпа победа със 101-90 над Лос Анджелис Клипърс в петък вечерта за преднина от 2-1 в серията от първия кръг.

Мавс яхнаха същата защита, която им осигури домакински корт предимство с победа в мач 2 в Ел Ей и победа в Далас три години, след като загуби и трите мача от първия кръг на своя паркет в загуба от седем мача от Клипърс. Мач 4 е в неделя в Далас.

Новобранецът Дерек Лайвли II вкара всичките си 13 точки през първото полувреме, а Даниел Гафърд, неговият партньор в отбора като забивач и защитник на ръба, имаше категоричен блок от опит за забивка на Пол Джордж в началото на четвъртата четвърт, докато Далас поемаше контрола завинаги в мач с пет технически фаула, груб фал и две изгонвания.

Джеймс Хардън вкара 21 точки за Клипърс, но само седем след полувремето, докато другите звезди Джордж и Кауай Леонард имаха малко влияние. Нормалният Пауъл също имаше 21.

Джордж се справи с проблеми с фаула и завърши със седем точки, пет борби, пет асистенции — и пет фаула. Леонард никога не изглеждаше комфортно във втория си мач, след като пропусна девет мача поради възпаление на дясното коляно и имаше девет точки и девет борби. Ивица Зубац имаше 19 точки и осем борби.

Кайри Ървинг вкара 19 от своите 21 точки в последните 13 минути, включително осем в последните 1:18 на третата четвърт, и беше инструмент за възстановяването на Далас от 18 точки преднина, която беше намалена на шест.

Една вече изпитателна игра достигна точката на кипене в средата на четвъртата четвърт, когато Ръсел Уестбрук преметна Дончич, след като го фаулира.

Уестбрук беше повикан за технически преглед за този контакт и за блъскане на Пи Джей Вашингтон, след като Вашингтон се изправи него. Уошингтън също беше повикан за технически преглед по време на последователността и вече имаше такъв от по-ранен мач с Теранс Ман.

Уестбрук, който през първото полувреме получи грубо 1 фаул за прекомерен контакт, когато фаулира Джош Грийн при откъсване, и Уошингтън бяха изгонени.

Уестбрук, който пропусна всичките седем изстрела и отбеляза една точка, си навлече гнева на публиката друг път, когато прехвърли Дончич, след като Зубак беше отсъден за фаул, докато Дончич се вдигна за удар. Официални лица прегледаха играта, но решиха, че контактът на Уестбрук е инцидентен.

Дончич, който за кратко напусна корта, след като накуцваше, докато хващаше дясното си коляно през първата четвърт, беше само 7 от 25 от полето и 3 от 13 от 3-точков диапазон.

Но Далас задържа Джордж и Уестбрук до комбинирано 1 от 10 от дълбочина, докато Леонард дори нямаше 3 опита само от седем удара.