Лука Дончич вкарва 35 точки, води Маверикс до победа със 123-93 и преднина в сериите с 3-2 пред Клипърс
AP News | 2024-05-02 | 06:40:35

ЛОС АНДЖЕЛИС (AP) — Лука Дончич вкара 20 от своите 35 точки през второто полувреме и добави 10 асистенции и седем борби, което доведе Далас Маверикс до победа със 123-93 над Лос Анджелис Клипърс в мач 5 в сряда вечерта и преднина от 3-2 в серията от първия кръг.

Макси Клебер отбеляза пет 3- точки и Кайри Ървинг добави 14 точки за Маверикс, които стиснаха Клипърс в защита и спечелиха категорично в Лос Анджелис за втори път в поредицата. Далас се придвижи до ръба на първата си победа в плейофната серия от 2022 г. и едва третата от спечелването на титлата в НБА през 2011 г.

Дончич играе с изкълчено дясно коляно, което го ограничаваше на моменти в серията, но словенската суперзвезда очевидно се чувстваше по-комфортно и по-опасно с напредването на Игра 5. Той имаше 14 точки през третата четвърт, докато Мавс увеличиха преднината си до 25 и в крайна сметка взеха предимство от 89-69 в четвъртата, където Клипърс така и не заплашиха да направят имитация на връщането на Далас от изоставане от 31 точки в играта 4.

Мач 6 е петък вечер в Далас. Ако е необходимо, мач 7 ще се върне в Лос Анджелис в неделя.

Пол Джордж и Ивица Зубак отбелязаха по 15 точки за Клипърс, които изиграха втория си пореден мач и трети от серията без Кауай Леонард. Голмайсторът на Лос Анджелис има възпаление на дясното коляно в най-критичния момент от сезона и неговите съотборници не успяха да спечелят без него в мач 5, след като го направиха два пъти по-рано в серията.

Колегите звезди на Леонард не можаха да се активизират в игра 5 и защитата на Далас заслужаваше голяма част от заслугите.

Джордж направи 4 за 13 и пропусна четири от шестте си опита за 3 точки, като не успя налага се нападателно, с изключение на краткия участък от третата четвърт.

Хардън имаше още едно объркващо представяне в плейофите, като отбеляза 2 за 12 и пропусна шест от седемте си тройки. Ръсел Уестбрук също имаше затруднения от пейката, като пропусна първите си осем удара, преди най-накрая да вкара в третата четвърт.

И двата отбора се отказаха от титулярите си в средата на четвъртата четвърт, грабвайки почивка за потенциалното затваряне в Далас.

Въпреки че Дончич и Ървинг пропуснаха първите си три опита за 3 точки в първата половина на мач 5 , Мавс скочиха до преднина от 10 точки на полувремето. Далас получи 12 точки през първото полувреме от Клебер, немският стрелец, който порази 3 в тази сграда, за да победи Лейкърс преди малко повече от година.

Джордж и Хардън се бореха с ударите си Типичният дефанзивен натиск на Далас в началото, но поддържащият състав на Клипърс го поддържаше. Зубак, ветеранският център на Клипърс, имаше още един необичайно голям офанзивен мач срещу Мавс, като вкара 13 точки през първото полувреме, докато направи първите си шест удара, докато Терънс Ман добави 11 точки, преди да бъде изключен във второто полувреме.

Дончич попари Клипс с 14 точки през третата четвърт, увеличавайки преднината на Далас до 23 точки по време на серия 17-2. Лос Анджелис пропусна девет последователни изстрела и извърши четири оборота по време на 6:23 между първия и втория им кош от второто полувреме.

Ленърд пропусна победите на Клипърс в игри 1 и 4, но игра колебливо при загубите на LA във втория и третия мач от серията. Резултатите не бяха невероятно изненадващи: Въпреки че Леонард беше предимно здрав през тази година, докато не пропусна последните осем мача от редовния сезон, честите контузии на двукратния шампион на НБА през годините оставиха неговите съотборници комфортно да играят без него.

Но нищо не проработи в Игра 5, оставяйки Клипърс пред възможността това да е последният им отбор като домакин на арената в центъра на Лос Анджелис, която споделят с Лейкърс. Дворцовият Intuit Dome на собственика на Клипърс Стив Балмър отваря врати следващия сезон в Ингълуд.