Лукаку вкара за Рома за равенство 1-1 срещу Фейенорд в Лига Европа, Марсилия завърши наравно с Шахтьор
AP News | 2024-02-15 | 23:08:18

Ромелу Лукаку запази горещата си голова форма в Лига Европа, като отбеляза изравнителното попадение, за да донесе на Рома равенство 1-1 на Фейенорд в четвъртък в първия мач от плейофите за класиране за осминафиналите.

Бразилското крило Игор Пайшао изведе домакините напред с глава в добавеното време на първото полувреме, преди Лукаку да кимне в 67-ата след среща центриране в наказателното поле.

Това беше шестият гол за Лукаку от този сезон в Лига Европа и вече има 21 в последните си 18 мача в състезанието.

Това е третият път от три години, в който двата отбора играят един срещу друг в Европа, включително финала на Лига на конференциите Европа през 2022 г., който Рома спечели с 1-0, за да донесе на Жозе Моуриньо още един голям трофей.

Това беше първият европейски мач начело на бившия капитан на Рома Даниеле Де Роси, който замени уволнения Моуриньо като треньор миналия месец.

Осемте подгласници в груповата фаза на Лига Европа играят с осемте трети отбора от груповата фаза на Шампионска лига в плейофите.

Реваншите са насрочени за 22 февруари. след това осем победители ще се изправят срещу победителите от групите на Лига Европа, които се класираха директно за осминафиналите.

Те включват Ливърпул, Уест Хем и Брайтън от Висшата лига, както и Леверкузен, Аталанта, Виляреал, Рейнджърс и Славия Прага.

В напрегнат финал в Хамбург, голът на резервата в Марсилия Илиман Ндиайе в 90-ата минута изведе отбора му напред с 2-1, преди Егиналдо от Шахтьор Донецк да спаси равенството 2-2 в мач, игран в Германия поради инвазията на Русия в Украйна.

По-рано нападателят на Марсилия Пиер-Емерик Обамеянг вкара 30-ия си гол в кариерата си в Лига Европа, за да изравни рекорда на състезанието, преди Микола Матвиенко да изравни за домакините.

Мауро Икарди отбеляза късен победител в добавено време с нисък удар от границата на зоната за Галатасарай, за да победи Спарта Прага с 3-2, след като и двата отбора бяха намалени до 10 души. Ян Кухта отбеляза за Спарта за 2:2 само минути след като защитникът на Галатасарай Виктор Нелсон получи червен картон. Халфът на Спарта Матей Ринеш по-късно беше изгонен за втория си жълт.

Също така Спортинг Лисабон спечели с 3-1 като гост Йънг Бойс.

ЛИГА НА КОНФЕРЕНЦИЯТА НА ЕВРОПА

В третото ниво на Лига на конференцията Европа лидерът в белгийското първенство Унион Сен Жилоаз се върна след два гола по-малко, за да спаси равенството 2-2 у дома срещу Айнтрахт Франкфурт, въпреки че имаше играч изгонен в 78-ата.

Нападателят Мика Биерет отбеляза началния гол рано за Щурм Грац при победата с 4-1 над Слован Братислава с 10 играчи.

Фредрик Гулбрадсен отбеляза два удара в рамките на седем минути по-рано в мача, за да изведе Молде до победа с 3-2 над Легия Варшава в първия състезателен мач на норвежкия отбор за годината.

Олимпиакос победи Ференцварош с 1-0.

Плейофите на състезанието включват вторите отбори от груповата фаза, които се изправят срещу завършилите на трето място в груповата фаза на Лига Европа. Осемте победители в групите, включително Астън Вила и Фиорентина, се класираха за 16-финалите.