Лукман изстреля Нигерия в полуфиналите на Купата на Африка с победа над Ангола
AP News | 2024-02-02 | 21:16:33

АБИДЖАН, Кот д'Ивоар (АП) — Адемола Лукман отбеляза отново, за да изстреля Нигерия на полуфиналите на Купата на Африка с победа с 1-0 над Ангола на Петък.

Виктор Освенхен не успя да отбележи, след като гол бе изключен поради засада, но показа още едно неуморно представяне, за да помогне на Супер орлите да излязат победители от първия четвъртфинал на турнира. Те не допуснаха за четвърти пореден мач.

Нигерия имаше нужда от вратаря Стенли Нвабали — завърнал се, след като бе разтегнат при победата над Камерун — за да лиши нападателя на Ангола Мабулулу ранна преднина.

Но Нигерия продължи да доминира в мача по отношение на притежание на топката и шансове, а Лукман най-накрая вкара в 41-та минута, след като Моузес Саймън пропусна предизвикателство и се състезаваше чисто, за да му постави. Това беше третият гол на Лукман на турнира, след като отбеляза и двата срещу Камерун.

Капитанът на Нигерия Уилям Троост-Еконг призова съотборниците си да се концентрират, след като даде разрешение, за да лиши Естрела от незабавен отговор.

Супер орлите запазиха доминацията си след почивката, но Освенхен по невнимание попречи на добър шанс за Калвин Баси и пропусна няколко собствени късни шанса.

Звездата на Наполи смяташе, че е подпечатал победата с удар с глава при пряк свободен удар на Лукман в 75-та, но голът беше отменен поради засада след преглед на VAR.

Нигерия се върна към формация 5-4-1 с Освенхен сам напред, докато Sable Antelopes пробиваше за еквалайзер.

Заместникът на Ангола Зини беше най-близо, когато удари гредата.

Гвинея игра срещу Конго във втория четвъртфинал по-късно. Гвинея спечели първия си мач с елиминации за Купата на Африка, за да стигне до там, докато Конго все още не е спечелил мач в редовното време на този турнир, тъй като кандидатства за първата си титла от 1974 г. насам.