Льоклер завоюва първа позиция за Гран при на Монако и сложи край на опитите на Верстапен за рекорд във F1
AP News | 2024-05-25 | 17:32:33

МОНАКО (AP) — Шарл Льоклер спечели първа позиция за Ферари в Гран При на Монако и прекрати опитите на шампиона от Формула 1 Макс Верстапен за удължаване на рекорда девети пореден пол в събота.

Верстапен, който споделя рекорда във F1 с покойния Аертон Сена, започва неделното състезание от шесто място за Ред Бул на може би най-трудната писта за изпреварване в серията.

Льоклер осигури третия си пол за четири години в Монако, където е израснал с изглед към старт-финалната линия, и повиши общо 24 ползуна в кариерата си.

Той завърши с 0,154 секунди пред Макларън Оскар Пиастри и .248 пред съотборника си във Ферари Карлос Сайнц-младши Ландо Норис от Макларън се класираха четвърти пред пилота на Мерцедес Джордж Ръсел.

„Наистина, наистина съм щастлив от обиколката“, каза Льоклер. „По-често знам, че квалификацията не е всичко в състезанието.“

Льоклер взе пол през 2021 г., но не можа да стартира поради проблем със скоростната кутия. Той водеше от пол през 2022 г., докато Ferrari направи неправилно решение за смяна на гумите му.

Верстапен спечели състезанието от пол миналата година, но ще бъде трудно да спечели шестото си състезание за сезона.

Но Льоклер е готов да сложи край на серията си от почти две години без победа, срещи до юли 2022 г. на Гран при на Австрия.

„Просто имам нужда от добър старт (от самото начало)“, каза Льоклер, който е спечелил пет състезания във F1 в кариерата си.

Драфикът принуди двама пилоти да заобиколят други коли, борещи се за пространство на тясната и жилава 3,3-километрова (две мили) улична верига на Монако.

Испанският ветеран Фернандо Алонсо едва избегна отломки точно преди да се насочи към тунелната част по време на Q1, първата част от квалификацията.

Алонсо не успя да влезе в Q2, както и Серхио Перес от Ред Бул, който измърмори ругатня по радиото на състезанието. Договорът му изтича в края на сезона и Ред Бул все още не е потвърдил, че ще получи място за 2025 г.

Норис току-що влезе в Q2, но след това намери своя ритъм.