Люк Литлър превзе дартс като буря и може да завърши зашеметяващото си бягане, като спечели световната титла
AP News | 2024-01-03 | 15:09:18

Люк Литлър, тийнейджърската дартс сензация, може да влезе в историята в сряда, като стане най-младият играч, спечелил Световното първенство по дартс.

16-годишният Литлър дебютира на най-голямото събитие в спорта и превзе турнира като буря с невероятното си бягане до финала в Александра Палас в Лондон, където ще се изправи срещу Люк Хъмфрис

Непоставеният играч вече нокаутира двама бивши световни шампиони в лицето на Реймънд ван Барневелд и Роб Крос и си гарантира 200 000 паунда ($250 000) от наградния фонд.

Това ще достигне до 500 000 паунда ($630 000), ако успее да победи Хъмфрис, който ще стане номер 1 в света след собственото си бягане до финала.

„Би било невероятно да спечеля тази титла. Поставих си целта да спечеля една игра и да се върна след Коледа, и все още съм тук“, каза Литлър. „Все още дори не мога да си представя да вдигна този трофей. Просто трябва да остана концентриран, да се отпусна и да бъда Люк Литлър.“

Littler вече е най-младият играч, достигнал финал. Многократният шампион Майкъл ван Гервен беше най-младият, спечелил Световното първенство по дартс през 2014 г., когато беше на 24.

Jelle Klaasen беше на 21, когато спечели световната титла на вече несъществуващата Британска дартс организация през 2006 г.

Литлър спечели световната титла за младежи миналата година и вече печелеше голяма репутация в спорта. Но представянето му на Световното първенство изненада мнозина.

Победа или загуба срещу Хъмфрис, той изглежда вероятно ще бъде претендент за най-големите награди в бъдеще.

Той също видя как славата му нараства, правейки заглавия на първите страници и привличайки фенове на знаменитости, като играчите на Арсенал Деклан Райс и Арън Рамсдейл.

Въпреки че неговото майсторство на сцената се оказа популярно сред шумните тълпи на турнира, неговата земна природа извън него добави към неговия чар.

Говорейки за подготовката си за финала, той каза, че ще се придържа към рутината, която му е служила добре досега.

„Сутринта ще отида за моя омлет с шунка и сирене, след това по-късно пица и след това ще тренирам на дъската“, каза той.

Литлър победи шампиона от 2018 г. Роб Крос с 6-2 на своя полуфинал във вторник, докато Хъмфрис победи Скот Уилямс с 6-0.

Очакваше се Хъмфрис да стигне далеч в турнира, след като спечели три големи титли в рамките на два месеца преди Световното първенство.