Ман Сити е домакин на Арсенал в последния сблъсък от голямата тройка на EPL. Ливърпул може да бъде големият победител
AP News | 2024-03-28 | 13:26:49

МАНЧЕСТЪР, Англия (AP) — Победа срещу Арсенал в неделя и пътят на Манчестър Сити към рекордна четвърта поредна титла във Висшата лига на Англия става по-ясен.

Загуба и Арсенал прави огромна стъпка към това да стане шампион на лигата за първи път от 20 години.

Равенство и големият победител този уикенд може да бъде Ливърпул.

С 10 кръга до края, сблъсъкът на Etihad Stadium е последният път, в който някой от трите съперника за титлата ще се изправи един срещу друг.

Арсенал води в лигата. Ливърпул е втори по голова разлика. Сити изостава с точка и от двамата. Само пет гола делят първите двама.

Елемент на риск и печалба надвисва над Сити и Арсенал.

Историята очевидно е на страната на Сити, който спечели последните си осем домакински мача срещу Артилеристите. Последната домакинска загуба на Сити в този мач беше през 2015 г.

Но Арсенал беше по-добър този сезон, след като победи Сити с дузпи и спечели Къмюнити Шилд през август, последвано от победа с 1-0 на Емирейтс Стейдиъм през октомври.

Подготовката на мениджъра на Сити Пеп Гуардиола не беше подпомогната от контузиите на ключовите защитници Кайл Уокър и Джон Стоунс по време на международната пауза.

УЧИТЕЛ И ЧИРАК

Микел Артета някога е бил доверен лейтенант на Гуардиола в Сити. За Артета се говореше като за бъдещ мениджър на Сити, но той работи върху създаването на собствено наследство в Арсенал, след като трансформира богатствата на клуба, откакто пое управлението през 2019 г.

Той беше подкрепен с пари и време и тази вяра се отплати, като Арсенал поведе в лигата и се класира за четвъртфиналите на Шампионската лига. След лошото отпадане в края на миналия сезон, за да позволи на Сити да вземе титлата в Англия, остава да видим дали Артета и неговите играчи са се поучили от този опит.

Тези две победи срещу Сити през този сезон предполагат, че Арсенал е по-подготвен да се изправи срещу шампиона.

НАБОР

Арсенал е последният голям тест за Сити . Има може би най-гладкото поредица от игри до края на лигата. И Арсенал, и Ливърпул трябва да пътуват до Манчестър Юнайтед и да се изправят в съответните дербита срещу Тотнъм и Евертън.

И трите отбора все още трябва да се изправят срещу Астън Вила и Спърс, които се състезават за четвърто място и квалификация за Шампионската лига.

Ливърпул играе с Брайтън в неделя с шанса да се качи на върха в класирането преди това Сити и Арсенал започват.

РЪКОВОДСТВО ЗА ФОРМАТА

Няма голям избор между претендентите.

Сити е в зловеща серия от 22 мача без загуба във всичките състезания, датиращи от началото на декември.

Ливърпул загуби два от последните си 23 мача и вече има първия си трофей за сезона, след като спечели Купата на английската лига през февруари.

Едно от тези поражения беше спечелването на продълженията на Манчестър Юнайтед във финала за ФА Къп този месец. Другият беше 3-1 срещу Арсенал в лигата през февруари.

Междувременно Арсенал се изкачи до върха в лигата благодарение на серия от осем победи.

РАЗСЕЙКИ

И трите отбора се борят на много фронтове.

Сити защитава своята требъл от Висшата лига, Шампионската лига и ФА Къп от миналия сезон.

Ливърпул вече не се състезава за четворка, но след спечелването на Купата на лигата, той все още се бори за Лига Европа.

Арсенал е в четвъртфиналите на Шампионската лига, където се изправя срещу Байерн Мюнхен.

Сити получи най-тежкото равенство от всички срещу Реал Мадрид.

X FACTOR

Гуардиола може да влезе в историята, като спечели последователни трибъла, включително безпрецедентна четвърта поредна Висша лига. Дори Алекс Фъргюсън не успя това в Ман Юнайтед.

Арсенал ще бъде принуден да се компенсира за пропадането на титлата през миналия сезон, след като водеше таблицата в продължение на 248 дни, най-дълго от всеки отбор, който не е бил коронован за шампион.

Мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп е на прощалното си турне. Той се оттегля в края на сезона. Най-доброто изпращане би било титла от втора лига.