Ман Сити, вдъхновен от значката на световния шампион, се събира за победа с 3-1 над Евертън. Рядка домакинска победа за Челси
AP News | 2023-12-28 | 02:09:50

ЛОНДОН (AP) — Изоставайки с 1-0 от Евертън на полувремето, Манчестър Сити не приличаше много на новоувенчания шампион на Световното клубно първенство въпреки новата златна значка на ФИФА отпред фланелките на играчите.

Но Пеп Гуардиола имаше просто послание към своите играчи на почивката.

„Мениджърът (ни каза) на полувремето просто да продължим да вярваме, че не сме получили тази значка без причина“, каза полузащитникът на Сити Фил Фодън. „През второто полувреме, да, уау, мисля, че ги издухахме с начина, по който играхме.“

Фодън започна завръщането, като изравни в 53-ата минута, преди дузпата на Хулиан Алварес и късен гол на Бернардо Силва да осигурят победа с 3-1 срещу Евертън, за да върнат защитаващия титлата си в челната четворка на Висшата лига.

„Ето защо ние сме световни шампиони. Най-добрият отбор в света“, каза Гуардиола с усмивка в интервю след мача за Amazon Prime. „Сега ще им напомням всеки ден. Имаме стандарт, който трябва да спазваме.“

Пътуването до Саудитска Арабия за Световното клубно първенство беше може би малко разсейващо и позволи на съперниците Ливърпул и Арсенал да увеличат разликата на върха. Но Сити вече може напълно да се съсредоточи върху задачата да спечели безпрецедентна четвърта поредна титла във Висшата лига и това беше жизненоважна първа стъпка в показването, че не може да се брои, въпреки скорошната лоша форма.

Сити изостава с пет точки от лидера Ливърпул с мач по-малко, докато Арсенал може да изпревари с шест точки отбора на Гуардиола, като победи Уест Хем в четвъртък.

„Знаем, че след шест мача със само една победа хората питаха, което е нормално, защото всичко опира до резултати“, каза Гуардиола за неотдавнашното представяне на своя отбор. „Имам чувството, че този отбор ще бъде там.“

Дори с Ерлинг Хааланд, който все още е извън игра с контузия на крака, Сити показа, че има повече от достатъчно атакуваща заплаха, за да обърне нещата срещу отбор, който победи Нюкасъл и Челси в последните си два домакински мача в лигата. Но това дойде като цена, тъй като централният защитник Джон Стоунс трябваше да напусне с контузия в глезена преди полувремето.

„Не изглежда добре“, каза Гуардиола за контузията, „но ще видим.“

ЧЕЛСИ ПОЛУЧАВА РЯДКИ ПОБЕДИ У ДОМА КЪЩА

Победи в лигата на Стамфорд Бридж бяха трудни за Челси през 2023 г. Но последният му домакински мач за годината завърши с победа с 2-1 над Кристъл Палас, след като резервата Нони Мадуеке реализира късна дузпа за домакините.

Това беше едва шестата домакинска победа на Челси за календарната година и отборът на Маурисио Почетино отново се бореше да превърне притежанието в голове през по-голямата част от мача. С Челси извежда най-младия титуляр на клуба за мач от Висшата лига - благодарение на множество контузии и наказания - сините поведоха чрез Михайло Мудрик в 13-ата минута. Но домакините пропуснаха няколко шанса да удвоят предимството си, преди Михаел Олисе да изравни малко преди почивката.

Точно когато изглеждаше, че неефективността на Челси в предни позиции ще си струва отново, Мадуеке беше препънат от Еберечи Езе в наказателното поле и сам се засили на мястото, за да изпрати вратаря Дийн Хендерсън по грешната посока в 89-ата минута.

Това издигна Челси на 10-о място, което все още е далеч от това, където клубът очакваше да бъде на този етап, когато нае Почетино в края на миналия сезон.

„Първата половина на сезона беше наистина нагоре и надолу и беше трудна и трудна“, каза Почетино. „Но ние сме позитивно настроени и трябва да покажем, че можем да се конкурираме.“

КОЛАПСЪТ НА БРЕНТФОРД

Брентфорд може да започне да се тревожи за изпадане.

Отборът на Томас Франк падна до шеста загуба в седем мача, след като направи няколко отбранителни викове при домакинската загуба с 4-1 срещу Уулвърхемптън.

Нападателят на Южна Корея Hwang Hee-chan отбеляза два пъти, докато Уулвс се възползваха напълно от грешките на Брентфорд, включително една, която дойде веднага след началния удар след откриващия гол на гостите. Обратният пас на Нейтън Колинс към вратаря Марк Флекен беше недостатъчен, позволявайки на Хванг да го заобиколи и да чукне в празна врата едва 10 секунди след подновяването на играта.

Брентфорд е на 14-то място, само на четири точки извън зона на изпадащи, докато Вълците се изкачиха до 11-то място.

„Представихме се добре, просто направихме твърде много големи грешки, които убиха играта,“ каза Франк. „Просто трябва да дадем добро представяне и нещата ще се обърнат.“