Мане подпечатва победата на Сенегал над Камерун за напредъка в Купата на Африка; Кабо Верде също в
AP News | 2024-01-19 | 21:25:04

ЯМУСУКРО, Кот д'Ивоар (AP) — Садио Мане вкара късно, за да подпечата победата с 3-0 за защитаващия титлата си Сенегал над Камерун и да осигури напредък към елиминационната фаза на Купата на Африканските нации в петък.

Мане беше нападнат от съотборници, след като отбеляза третия гол в петата минута на добавеното време, завършвайки с впечатляващо представяне, след като Исмаила Сар отбеляза един гол и постави още един за Лъвовете от Теранга.

Сенегал се изкачи до върха в група С с последователни победи с 3-0 и беше сигурен, че ще завърши сред първите два.

Надеждите на петкратния шампион Камерун за прогрес зависят от победата над Гамбия и надеждата за услуга от Сенегал срещу Гвинея в последните им мачове от групата във вторник.

Гвинея спечели една точка преди втория си мач срещу Гамбия по-късно в петък.

Вратарят на Манчестър Юнайтед Андре Онана започна за Камерун, след като пропусна първия мач на отбора срещу Гвинея поради късното си пристигане. Първият му значителен принос беше да изпрати опит за пас извън играта.

Мачът започна, като изглежда, че повечето фенове все още се опитваха да си проправят път към стадион Чарлз Конан Бани.

Силният старт на Сенегал бе възнаграден в 16-ата минута, когато Сар се обърна и стреля в дясната греда, след като Онана не успя да изчисти корнер.

Дълги опашки от фенове все още чакаха да влязат на стадиона, когато мачът беше спрян след 30 минути за почивка.

Когато играта беше подновена, Сенегал остана доминиращ. Калиду Кулибали и защитата му потушиха всякакви възможности за Камерун.

Камерунският защитник Енцо Чато трябваше да се намеси, за да блокира добър шанс за Садио Мане преди почивката, а Толо Ноуху направи добър мач след това, за да спре Абду Диало, който по-късно получи картон, което го извади от последния мач на Сенегал в групата.

Сенегал не се радваше на същото превъзходство през второто полувреме, така че когато Хабиб Диало се плъзна, за да посрещне ниско центриране на Сар в 71-ата , това осигури облекчение за многото сенегалски фенове, които вече бяха стигнали до стадиона.

Мане им даде допълнителна причина да аплодират.

СИНИ АКУЛИ ЗАВЪРШВАТ ВЪРХУ

Кабо Верде стана първата страна, достигнала фазата на елиминациите с комфортна победа с 3-0 над Мозамбик по-рано.

Голове на Бебе, Райън Мендес, и Кевин Пина донесоха втората победа на Сините акули от два мача, за да завършат начело в група B над Египет и Гана в тежка категория с мач повече.

Кабо Верде има шест точки, следван от Египет с две, с Гана и Мозамбик по една точка преди последните мачове от групата в понеделник. Първите двама във всяка група са сигурни за напредък, докато четиримата най-добри завършили на трето място в шестте групи също преминават.

Кабо Верде играе в Купата на Африка едва за четвърти път. Малката островна държава в Атлантическия океан достигна четвъртфиналите през 2013 г.

„Това, което можем да постигнем заедно, е там с най-добрите от тях“, каза защитникът Роберто „Пико“ Лопес пред Асошиейтед прес преди победата с 2-1 над Гана.