Мечтата на Арсенал за Шампионска лига, смазана от невероятния герой на Байерн Мюнхен - 5 точки за разговор
The Mirror | 2024-04-17 | 23:04:06

Пътуването на Арсенал в Шампионската лига приключи на "Алианц Арена", като Джошуа Кимих изведе Байерн Мюнхен на полуфинал.

Равенството 2-2 в първия мач остави равенството деликатно готово преди мача на Алианц Арена. Арсенал смяташе, че трябваше да има възможност да поведат с тях в Бавария, само че късната жалба за дузпа беше отхвърлена, докато Байерн самите те не бяха доволни от едно съдийско повикване.

След нулево попадение. през първото полувреме Байерн беше отчаяно близо до излизане напред само минута след подновяването на играта, когато Леон Горецка и Рафаел Герейро удариха гредата в бърза последователност. Те обаче постигнаха гола си малко след изтичането на часа, като Кимих влетя в наказателното поле и нанесе удар с глава извън Давид Рая.

Имаше шансове за домакините да увеличат преднината си, като Leroy Sana пропиля възможност моменти след откриването. Босът на Арсенал Микел Артета направи промени в търсене на изравнителното попадение, което щеше да доведе мача до продължения, но това не се случи.

Хари Кейн, който вкара от дузпа в първия мач, изпрати първия шанс в мача покрай вратата на Давид Рая. Отне 20 минути на гостите да се доближат до заплахата за Мануел Нойер, като Габриел Мартинели се извъртя през няколко предизвикателства, но не успя да нанесе удар.

Задната линия на Арсенал трябваше да бъде в най-добрата си форма, с отчаян блок на Бен Уайт, спрял Нусаир Мазрауи да завърши бърз пробив, а Дейвид Рая спаси добре от спекулативните усилия на Джамал Мусиала. В другия край, Нойер се бореше да се справи с усилие на Мартин Одегорд от границата на наказателното поле.

Байерн обърна винта в началото на второто полувреме, идвайки на сантиметри от откриване, докато Арсенал получи нека когато Габриел почти си отбеляза автогол след прекъсване на комуникацията с Дейвид Рая. Гостите обаче успяха да оцелеят само при толкова много пропуски, а Кимих направи пробив, след като избяга от своя маркер и не даде шанс на Рая.

И така, Байерн е този, който влиза в полуфиналите, а Арсенал остава да се съсредоточи в предизвикателството за титлата във Висшата лига. Ето коментите на Mirror Football от една трудна вечер за Артилеристите.

1. Вечерта на Мартинели за забравяне

Какво смятате за представянето на Арсенал? Кажете мнението си в секцията за коментари

През първото полувреме с няколко чисти положения Арсенал пропусна най-доброто от групата. Габриел Мартинели получи предимство пред голмайстора от първия мач Леандро Тросар и бразилецът удари моментално в гърлото на Нойер, когато малко по-добро прицелване със сигурност щеше да изпрати топката в мрежата.

Мартинели не беше вкарвал повече от месец, последният отбеляза при победата на Шефилд Юнайтед преди международната пауза. На практика това означава само пет мача, четири като заместник, но това все още е доста дълго време за някой, който наистина се е запалил по голове през миналия сезон.

Не само това, но пропускът на бразилеца в защита позволи на Байерн да си извадят носовете отпред. Изглежда, че номер 11 на Арсенал не успя да проследи бягането на Кимих и той беше изтеглен за Леандро Тросард, преди да има време да се поправи.

2. Ощипването на Томиясу работи до известна степен

След като стартира Якуб Кивиор като ляв бек в първия мач, Микел Артета избра да даде предимство на Такехиро Томиясу в Германия. Това беше първият титуляр на японския национал от декември, но въпросителни за последните изяви на Кивиор и Александър Зинченко накараха мениджъра на Арсенал да разбърка пакета.

Лерой Сане впечатли за Байерн на стадион Емирейтс и може би имаше надежда, че Томиясу може да запази мълчанието на германското крило. Той беше хванат малко след четвърт час, въпреки че негов съотборник успя да се справи със заплахата, след като Сане влезе отзад и подкара към линията на автора.

Това не беше промяна, направена само за този мач, но може би имайки предвид останалата част от сезона. Tomiyasu спорно показа, че има достатъчно доверие и в лигата, но следващият отборен лист ще покаже дали Arteta е съгласен или не.

3. Кейн се представи добре, но без резултат

Хари Кейн влезе в тази игрова седмица като водещ голмайстор на Шампионската лига благодарение на дузпата си на стадион Емирейтс, но загуби тази чест преди началото благодарение на дубъла на Килиан Мбапе за Пари Сен Жермен в Барселона.

Английският нападател се радваше на впечатляващ рекорд срещу Арсенал, докато беше в книгата на Тотнъм, но не успя да отбележи гол от открита игра в Северен Лондон. След няколко ранни шанса, той беше държан тихо от Уилям Салиба и Габриел през първото полувреме на Алианц Арена.

Байерн беше без наказания Алфонсо Дейвис и контузения Серж Гнабри, намалявайки възможностите си за излизане широк, но Кейн успя да вкара голове с всякакъв вид поддържащ актьорски състав. Този път обаче нямаше нужда.

4. Родословието на Тухел за купата показва

Част от логиката зад назначаването на Томас Тухел в Байерн беше неговото родословие в Шампионската лига. Мениджърът спечели надпреварата с Челси през 2021 г., след като изведе Пари Сен Жермен до финала 12 месеца по-рано.

Дори неговите почти пропуски бяха драматични. Челси почти се върна след домакинска загуба с 3-1 срещу Реал Мадрид през 2022 г., въпреки че сините загубиха два от трите си мача в лигата около двойния гол.

Микел Артета, за разлика от тях, водеше Арсенал през за първи път в Шампионската лига. Понякога опитът си казва думата в това състезание и има всички шансове отборът от Лондон да се върне по-силен през следващата година.

5. Чакането на Арсенал продължава

Мина повече от десетилетие, откакто Арсенал дори стигна толкова далеч в Шампионската лига. Имайки това предвид, ще има много положителни неща, които да вземем, след като прахът се улегне, дори и да не се чувства така в момента.

Победата от 1/8 над Порто показа смелостта на отбора и борбен дух, докато те се бориха добре, за да спечелят равенство в първия мач. В крайна сметка обаче те може да почувстват, че неуспехът им да се възползват напълно при резултат 1-0 в първия мач доказа гибелта им.

С Арсенал в по-трудната половина на жребия никога нямаше гаранция за място на полуфиналите ще ги накарат да стигнат до финала. Винаги има следващата година.

и получете ежедневната си доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия