Меси срещу Мбапе отново на световната сцена? Аржентина се класира за Олимпиадата в Париж
AP News | 2024-02-12 | 14:26:51

ЖЕНЕВА (АП) — Звездите започват да се подреждат за още един сблъсък между Лионел Меси и Килиан Мбапе на глобална футболна сцена, който ще последва техния епичен финал на Световната купа през 2022 г.

Турнирът по футбол за мъже на Олимпийските игри в Париж започва на 24 юли и Аржентина вече се присъедини към домакина Франция в състава от 16 нации.

След като Аржентина спечели олимпийското си място късно в неделя, побеждавайки двукратно защитаващ шампиона Бразилия, разговорите се насочиха към примамването на Меси да се състезава за втори златен медал 16 години след първия му.

„Вратата е отворена за играч като него да се присъедини към нас“, каза треньорът на Аржентина Хавиер Масчерано, близък приятел на Меси и съотборник, спечелил титлата на Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. „Тогава зависи от него и неговите ангажименти.“

Мбапе често е казвал, че иска да представлява Франция на олимпийските игри в родния си град, където финалът по футбол за мъже е на 9 август на стадион „Парк де Пренс“ на неговия клуб Пари Сен Жермен.

Мбапе и Меси бяха съотборници в ПСЖ, когато отидоха на Световното първенство в Катар и участваха в може би най-великия финал от всички, завършил с иконата на Аржентина, вдигнала трофея.

Меси отбеляза два гола, Мбапе спечели три при сензационно равенство 3-3, докато Франция се събра, за да форсира първо продължения, а след това дузпи, които Аржентина спечели.

Мбапе каза в интервю миналия месец, че иска „да запише името си в историята на френския отбор като важен играч.“

„За всеки спортист Олимпиадата заема специално място“, каза той пред списание GQ.

Не е толкова лесно за един велик играч просто да каже, че иска да играе на олимпийски турнир, който се играе в края на юли и началото на август.

Написаните от ФИФА турнирни правила позволяват всеки олимпийски отбор да включва трима играчи над възрастта в това, което е събитие под 23 години за мъже. Няма възрастово ограничение в състезанието за жени.

Усложнението е, че клубът на всеки играч — Интер Маями за Меси, в момента ПСЖ за Мбапе, въпреки че това може да се промени — не е принуден от правилата на ФИФА да го пусне в Олимпиадата.

Олимпийският турнир не е включен в календара на ФИФА за международни мачове за мъже, който диктува кога клубовете трябва да пуснат играчи в националните си отбори.

Меси и Мбапе също имат големи турнирни ангажименти преди Олимпиадата.

Аржентина е защитаващият титлата си на Копа Америка с участието на 16 държави, домакинство на което са Съединените щати, а Франция е на Европейското първенство с участието на 24 държави в Германия. И двата финала са на 14 юли — само 10 дни преди началото на Олимпийските игри по футбол за мъже, като Франция играе в Марсилия този ден.

Играта на континентално първенство и Олимпиада едно след друго е тежък физически ангажимент, особено за играчите с европейски клубове.

През 2016 г. тогавашният съотборник на Меси в Барселона, Неймар, беше искан да изведе домакина Бразилия до златен медал, за който мечтаеше лудата по футбол нация на Олимпийските игри в Рио де Жанейро.

Неймар пропусна специалното издание на Копа Америка през 2016 г., за да се подготви да бъде капитан на Бразилия за олимпийската титла на стадион Маракана, отбелязвайки при равенство 1-1 на финала срещу Германия и реализирайки решаващата дузпа при дузпите.

Меси също има специална история с Барселона и Олимпиадата като обект на съдебно дело преди летните игри през 2008 г.

Барселона спечели решение на Спортния арбитражен съд с други два клуба, цитирайки правилата на ФИФА не трябва да допускат играчи, включително Меси, тогава на 21 години, да отидат на Олимпиадата.

Въпреки това, новоназначеният треньор на Барселона се съгласи с желанието на новоизгряващата си суперзвезда да пропусне част от предсезонната подготовка тренировки и квалификационни мачове за Шампионската лига, за да прекара три седмици в Китай.

Този треньор, Пеп Гуардиола, се оказа прав и Меси се върна със златен медал и продължи да вдъхновява Барселона през този сезон да спечели Шампионската титла Лига, Ла Лига и Купата на Испания.

Ситуацията със заетостта на Мбапе през юли е неясна. Договорът му с ПСЖ изтича през юни и отдавна се очакваше да се присъедини към Реал Мадрид като свободен агент.

Желанието на Мадрид да подпише с доказана суперзвезда на 25-годишна възраст може би означава, че ще приеме молбата на Мбапе да присъства на Олимпиадата, дори и той да пристигне на тренировъчното поле едва след началото на испанския сезон през август.

Треньорът на олимпийския отбор на Франция Тиери Анри, страхотен национален отбор, който беше в отбора, спечелил Световната купа през 1998 г., все още не може да бъде сигурен кого може да избере за турнир, който включва още Испания, Украйна, САЩ и Израел.

„Ако ме помолят, бих искал да отида“, каза Mbappé пред GQ, „но ако това не е възможно, ще разбера.“