Надеждите на Финалната четворка на Илинойс се изпариха след краха през второто полувреме срещу защитаващия се шампион UConn
AP News | 2024-03-31 | 04:08:19

БОСТЪН (АП) — През първото полувреме изглеждаше, че може да е възможно.

В продължение на 20 минути, Илинойс игра срещу защитаващия шампиона UConn по-добре — и по-близо — от който и да е от предишните три опонента на Huskies от NCAA турнира. Илини влязоха в съблекалнята, като изоставаха само с 28-23.

Тогава се случи – UConn вкара първите 25 точки от второто полувреме за период от 7 минути и 41 секунди, част от 30- 0 серия, която разби надеждите на Илини за достигане на първия им финал от 2005 г. насам. Хъски спечелиха със 77-52 в събота вечер.

„Не очаквах това“, каза треньорът на Илинойс Брад Ъндърууд. „Мислех, че бяхме на добра позиция на полувремето, особено след бавния старт. ... Очевидно излязохме през второто полувреме и бяхме озадачени.“

Това беше втората най-голяма загуба в турнира на NCAA за Илини, изоставайки само от поражение със 76-47 от Кентъки на финала през 1949 г. Четири.

Илинойс влезе в тазгодишния турнир с най-ефикасното нападение в нацията, поразявайки отборите със своята скорост и издръжливост в боята. И все пак именно защитата на Илини досади на Хъски в началото, ограничавайки ги до 33% стрелба и 1 от 11 от линията за 3 точки.

Единственият играч, който Илинойс не можеше да удържи обаче, беше високият 7 фута и 2 центъра Донован Клингън, който си проправи път до девет точки, шест борби и две блокади преди полувремето.

Той беше още по-голям проблем за Илини след почивката.

Клинган завърши с 22 точки, 10 борби и пет блокади, предизвиквайки отбор на Хъски, който стреля 70% (21 от 30) през второто полувреме.

„Много пъти го нападахме меко“, каза нападателят на Илинойс Маркъс Домаск. „Той разруши всичко надолу за нас.“

Междувременно Илинойс не успя да отправи удар, като пропусна 14 последователни опита да отвори половината и общо 17 по време на серия на Хъски. В допълнение, Илинойс имаше три оборота, което доведе до пет UConn точки. UConn също имаше седем пропуска или забивки по време на удара с 30-0.

„Чувствах се така, сякаш нямаше удари“, каза нападателят на Илини Коулман Хокинс. „И имаше чувството, че излизат в прехода и отбелязват гол всеки път. Поглеждаш нагоре и все още си на 23.“

В това, което може би е най-показателната статистика, Илинойс беше 0 към 19 на ударите, които Клинган оспорваше.

„Мислех, че Клинган доминираше през първото полувреме със своите защитни способности“, каза Ъндърууд. „Той беше добър. Той си свърши работата. ... Дайте им кредит. Мисля, че малко ни свърши горивото.“

Ъндърууд каза, че трайните спомени от неговия отбор трябва да са това, което го е довело дотук.

„Мисля, че няма нищо, което да трябва позволете им да наведат главата си. Спечелихте 29 игри. Играл си в Елитната осмица. Вие сте част от шампионата на Голямата десетка“, каза той. „Не са само играчите и треньорите в сълзи, има много помощен персонал и хора, които наистина се сближиха с тази група и трябваше да се присъединят към пътуването, което те ни предоставиха.“