NASCAR извежда ринговете, докато Cup Series организира първото шосейно състезание за сезона в COTA
AP News | 2024-03-22 | 00:03:35

ОСТИН, Тексас (AP) — Завръщането на NASCAR на шосейните писти винаги изважда рингерите.

Неделното състезание на Circuit of the Americas ще бъде първото от петте този сезон на шосейни или улични трасета и ще бъде дебютът на Купата през 2024 г. за новозеландския дебютант от миналия сезон Шейн ван Гисберген.

А японецът Камуи Кобаяши, един от най-добрите пътни състезатели в света, се завръща на позната писта, построена за Формула 1, където той прави обиколки както във F1, така и в състезания за издръжливост.

Профилът на Ван Гисберген на една от страниците му в социалните медии гласи просто „Състезавай се с всичко“ и той ще положи много работа в Остин за Kaulig Racing. Той ще управлява съботното състезание от серията Xfinity преди първото от седемте му насрочени състезания за купата тази година.

„Харесва ми“, каза Ван Гисберген в петък за сезона си досега в серията Xfinity. „Всяка седмица е нещо различно. Научавам толкова много.”

Ван Гисберген изуми NASCAR, когато спечели дебютното си състезание на уличното състезание в Чикаго миналия юли, след което завърши 10-ти на шосейното трасе на Indianapolis Motor Speedway няколко седмици по-късно.

Този успех изстреля 34-годишния бивш трикратен шампион на Australian Supercars да преследва постоянна кариера в NASCAR със сделка за програма за развитие, карайки за Trackhouse Racing.

Първите му четири състезания на овали в Xfinity доведоха до топ три в Атланта и до топ 10 във Финикс. И сега идва шосейно трасе, където той вече е смятан за един от фаворитите за победа.

„Бях по-развълнуван от овалите, защото това беше обучение. Знам, че ще бъда добър на тези (пътни) писти“, каза ван Гисберген. „Нямам извинения да не се справя добре на тези.“

Ван Гисберген се състезава в COTA в Supercars през 2013 г., но трасето беше съкратено и не изпращаше колите по цялата писта.

Миналогодишната победа в състезанието в Чикаго дойде във влажни условия на улично трасе, което допринесе за неговия опит със Supercars. В COTA той ще бъде заобиколен от пилоти, които вече са се състезавали на пистата през последните три години.

Лидерът в серията Купа Кайл Ларсън и Тай Гибс (трети) също се състезават с Xfinity в събота, за да получат още повече тренировки на писта, която включва драстични промени в надморската височина, обратни завои и s-образни завои. Чейс Елиът, който се нарежда на първо място сред активните пилоти със седем победи на груби пътища, включително COTA през 2021 г., се стреми да сложи край на суша без победи от 39 състезания.

Миналогодишният победител в състезанието Тайлър Редик е друг от тези пътища курс магьосници, които вече са спечелили в COTA. Три от петте победи в кариерата на Редик са дошли на шосейни писти.

Редик спечели миналата година в тройно продължение, като задържа преднината при няколко многократни рестарта.

„Начинът, по който тичате бързи обиколки тук се изпълнява на всичките 20 ъгъла“, каза Редик. „Това е една от най-забавните обиколки, кола срещу писта, която имаме, заради завоите.“

37-годишният Кобаяши е двукратен световен шампион по издръжливост и спечели 24-те часа на Льо Ман през 2021 г. Той ще се състезава в неделя за 23XI Racing.

Кобаяши каза, че очаква да бъде по-добре подготвен от първото си състезание в НАСКАР миналата година, когато завърши 33-ти в Индианаполис. Той беше първият японски пилот, участвал в състезание за Купата от 20 години.

„Мисля, че научих доста за това как се справяш с колата и как протича състезанието, и как протича състезателният уикенд“, каза Кобаяши. „Мисля, че втория път ще мога да се справя по-добре и сега започвам подготовката. Прекарах доста време в симулатора. Ще видим.”

Като пилот от Формула 1, Кобаяши стартира 75 състезания от 2009-2014 г., с едно класиране на подиума на Гран При на Япония през 2012 г. Единственото му състезание във F1 в COTA беше 14-то място през 2012 г. Между F1 и WEC той се състезава пет пъти по веригата преди тази седмица.

„Мисля, че Инди, това беше първият ми път, когато се състезавах там. Но (Остин), имам повече опит, така че определено очаквам с нетърпение състезанието,” каза Кобаяши.