Небраска открадва гръмотевица на Кейтлин Кларк с победа с 82-79 над номер 2 Hawkeyes
AP News | 2024-02-11 | 22:40:06

ЛИНКЪЛН, Небраска (AP) — 3-точка на Джаз Шели 30 секунди преди края даде на Небраска първата преднина, когато Cornhuskers се събраха от 14 -точка дефицит в четвъртото тримесечие, за да победи номер 2 Айова с 82-79 в неделя.

Феновете на Небраска и Айова дойдоха на Pinnacle Bank Arena с надеждата да видят Кейтлин Кларк да постави рекорд за кариера на NCAA за жени в национален мащаб телевизионен празник на женския баскетбол.

Това, което получиха вместо това, беше страхотно представяне на Cornhuskers (16-8, 8-5 Big Ten), чиято първа победа над съперник от Топ 25 този сезон и първа над Айова в 10 опита бе прекъснат от ръководен от студенти щурм в съда.

Кларк отбеляза 31 точки, но пропусна последните си шест удара, включително един точно преди сирената. Тя не отбеляза гол през четвъртата четвърт.

Кларк вече има 3520 точки в кариерата си и се нуждае от още осем, за да премине рекорда на Келси Плъм от 3527 за Вашингтон от 2013-17 г.

Покриването на Hannah Steulke с 9:22 до края даде най-голямата преднина на Айова (22-3, 11-2) със 71-57. След това Huskers вкара 23 от следващите 31 точки.

Шели, която завърши с 23 точки, включително пет тройки, даде преднина на Huskers, когато изстреля 3 от десния ъгъл, докато часовникът за удар беше затихва.

Опитът на Кларк за 3 точки откъсна предната част на ръба, преди Шели да направи два свободни хвърляния с 18,1 секунди до края. Стюлке отбеляза за 80-79, но Шели вкара още два удара от лентата, а Кларк и Кейт Мартин пропуснаха 3 секунди в края.

Айова се отдръпна през третата четвърт, правейки 9 от 12 удара и превъзхождайки Хъскърс с 30-20.

Тълпата беше разделена поравно между феновете на Небраска и Айова. „Хайде Хоукс!“ скандирания започнаха преди върха.

Небраска го поддържаше близо през първото полувреме и изоставаше само с 39-35 на почивката. Шели направи три тройки, включително две поредни в края на втората четвърт, за да попречи на Айова да се отдръпне.

Кларк имаше 17 точки през първото полувреме, но нейният принос в защита и като фасилитатор беше също толкова важно. Тя увеличи постиженията си през третата четвърт, отчитайки 14 точки.

Небраска: Мачът беше първото разпродаване на дамски баскетбол в историята на програмата. Няколко продавачи на вторичния пазар на билети искаха до $2000 за място в долната купа. Най-високите места в единия край на арената обаче бяха незаети.

Айова: Hawkeyes отпаднаха от равенството за първо място в Голямата десетка с Охайо Стейт.

Небраска: В щата Охайо в сряда.

Айова: домакинства на Мичиган в четвъртък.