Номер 3 Пърдю продължава да победи Мичиган Стейт с 67-62 в четвъртфиналите на Голямата десетка
AP News | 2024-03-15 | 20:41:04

МИНЕАПОЛИС (AP) — Зак Еди имаше 29 точки, 12 борби и две блокади за третия Пърдю, а Бойлърмейкърс се възстановиха от голяма преднина от 12 точки, за да победи Мичиган Стейт с 67-62 в тежък четвъртфинален мач в турнира на Големите десет в петък.

Ланс Джоунс добави 10 точки за Бойлърмейкърс (29-3), които напреднаха, за да играят с победителя от Уисконсин-Северозапад на полуфиналите в събота.

Тайсън Уокър имаше 15 точки, Малик Хол вкара 12 точки, а Тре Холоман вкара 10 точки за Спартанс (19-14), които бяха предимство от 18-0 в точки за бърз пробив и направи оживено рали, за да изравни мача късно, преди да се провали в 1000-ия мач на старши треньора Том Изо на пейката.

Уокър, петият гард, се засили в участъка, за да поведе вълната.

Той събори скок от средна дистанция за равенството 1:41 до края, най-близо до спартанците след преднина от 3-2, но Флетчър Лойер отговори с тройка от корнер от другата страна за Пърдю. Лойър притисна показалеца си към устните си, докато тичаше по корта и сякаш извика нещо към скамейката на Мичиган Стейт, докато отборите се разпръсваха за таймаут.

Ксавие Букър имаше ясен поглед към горната част на ключа от 3 с 1:05, за да го завърже обратно, но топката се претърколи около вътрешната страна на ръба и отскочи навън.

Бойлърмейкърс се уплашиха в средата на второто полувреме, когато пойнтгардът на първия отбор от All-Big Ten Брейдън Смит накуцука извън корта след неловко приземяване на десния си крак и се изви от болка, докато стискаше коляното си. Но Смит влезе отново около четири минути по-късно, като Пърдю все още водеше с пет.

The Boilermakers са на две победи от съвпадение с Мичиган Стейт (1999, 2000) като единствената програма от Голямата десетка, която печели едновременно титлата от редовния сезон и конферентния турнир в последователни години. Спартанците използваха това постижение преди 24 години като стартова площадка за националния шампионат, който все още остава като последния път, когато отбор от Големите десет спечели всичко.

Стъпка по стъпка за Пърдю, разбира се, с тази съкрушителна загуба от 16-ия поставен Фарли Дикинсън в първия кръг на турнира на NCAA, все още без отговор, докато Големият танц не започне отново.

Смит игра само 10 минути през първото полувреме с два ранни фаула, но Boilermakers имаха 34-27 възглавница, въпреки че пропуснаха четири от пет тройки. Те влязоха в деня като втория най-добър отбор в страната по стрелба от дълбочина с 41,1%, изоставайки само от Кентъки.

Този мач между двете най-успешни програми на Голямата десетка през последните три десетилетия предвидимо приличаше на футболен мач на пъти, като Спартанците изпратиха Карсън Купър, Джаксън Колер и Мади Сисоко на поста, за да се опитат по някакъв начин да нарушат ритъма на управляващия играч на годината в AP, и въпреки че бяха успешни на моменти, 7-футовият Edey получи много меки куки за падане.

Той се втренчи надолу и натисна предмишницата си върху Холоман в един момент, след като роденият в Минеаполис, който играеше в Cretin-Derham Hall High School, фаулира Лойър и беше твърде близо до харесването на Еди. И двамата играчи получиха технически фал за тази размяна, което беше нормално за игрището за следобед.

Купър беше ударен в носа от замаха надолу с ръката на Кам Хайде по време на движението му към обръча в края на първото полувреме, принуждавайки 6-футовия 11 Купър да играе с марля в носа си.

Имаше 46 отсъдени фаула в играта, като 29 бяха на Спартанс. Сисоко е фаулиран.