Нютън води номер 2 на UConn срещу Сейнт Джонс с 95-90 и в първия мач за титлата в Големия изток от 2011 г.
AP News | 2024-03-16 | 02:24:34

НЮ ЙОРК (AP) — Тристен Нютън имаше 25 точки и девет асистенции, докато номер 2 UConn напредна към Големият източен шампионатен мач със страхотна победа с 95-90 над Сейнт Джонс в петък в Медисън Скуеър Гардън.

Кем Спенсър добави 20 точки и девет асистенции за най-високо поставените Хъскис (30-3), които ще се изправят срещу 10-ия Маркет или седмия Провидънс в събота вечер.

Това е 11-то участие във финала на Големия изток за Кънектикът и първо, откакто Кемба Уокър изведе отбора до последната му титла през 2011 г. UConn имаше 0-3 на полуфиналите на конференцията, откакто се присъедини отново към лигата за сезон 2020-21.

Петият поставен Сейнт Джонс (20-13) изостана с 14 с 12:28 преди края и не успя да се изкачи докрай. Johnnies останаха в играта през по-голямата част от пътя срещу действащите национални шампиони, но не можаха да се задържат.

St. Пойнтгардът на Джон Данис Дженкинс вкара 27 точки пред разделена публика в разтърсващата градина за този мач между оригиналните членове на Big East. Джордан Дингъл вкара 19 за Ред Сторм.

Алекс Карабан имаше 14 точки за UConn, който се подобри до 6-0 в MSG този сезон с общо шестата си поредна победа и 20-та в 21 мача.

Играйки на полуфиналите на Големия изток за първи път от спечелването на турнира през 2000 г., Сейнт Джонс спечели шест поредни игри — четири от тях с най-малко 14 точки.

Връщайки се към последователните Шампионатът на Големия източен турнир в Луисвил през 2012 и 2013 г., треньорът на Залата на славата Рик Питино спечели осем последователни игри в това събитие. Той се пошегува след четвъртфиналната победа с 91-72 над съперника на река Хъдсън Сетън Хол в четвъртък, че е казал на играчите си, че е по-добре да не саботират неговата серия.

И двамата известни треньори бяха запалени по време на този. 71-годишният Питино беше свиркан за техническа грешка в 8:16 на първото полувреме, тъй като спори за нарушение на центъра на Сейнт Джон Джоел Сориано.

Това беше последвано почти веднага от техническа информация за треньора на UConn Дан Хърли по време на същата пауза. С баща си, страхотния треньор в гимназията на Ню Джърси Боб Хърли старши, седнал на първия ред точно зад него, Дан Хърли извика охраната да изгони фен от избрано място наблизо.

След като стигнаха до финала 15 опита от полето в четвъртфиналното разгромяване на Ксавие с 87-60 в четвъртък, Хъски стреляха 63% с шест 3-ки и направиха 12 от 13 наказателни удара през първото полувреме, за да поведат с 52-47 на почивката зад 20 точки и шест на Нютън асистенции.

Св. John’s остана близо благодарение на Дженкинс, който вкара 14 поредни точки Red Storm за 3:18 в началото.

St. John’s: С победната си серия в края на сезона Red Storm направиха силен тласък за първата си покана за турнир на NCAA от 2019 г. насам под ръководството на треньора Крис Мълин. Те започнаха деня с NCAA NET класация от 32, четвърти най-добър сред отборите от Големия Изток. Питино се опитва да стане първият треньор, който ще вземе шест училища в NCAA.

UConn: Търси осмата си титла от Големия източен турнир, която би съвпадала с Джорджтаун за най-много от всички училища.

UConn помете два мача както от Marquette, така и от Providence по време на редовния сезон.