Осминафиналите бяха краят на поредицата за 16-годишната Андреева на Откритото първенство на Австралия
AP News | 2024-01-21 | 15:32:33

МЕЛБЪРН, Австралия (AP) — Мира Андреева беше на сет от това да бъде най-младата състезателка след Мартина Хингис през 1997 г. достигна четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия.

16-годишната Андреева взе първия сет от шампионката от 2021 Откритото първенство на Франция Барбора Крейчикова на осминафиналите в неделя, като по-късно призна, че тогава е започнала да мисли за последните осем .

Голяма грешка.

Поставената под номер 9 Крейчикова се събра, за да спечели с 4-6, 6-3, 6-2 и напред към среща със защитаващата титлата си Арина Сабаленка.

„Предполагам, че трябва да се поуча от това“, каза Андреева, разказвайки как е оказала ненужен натиск върху себе си, защото е спечелила предишните си два мача срещу Крейчикова.

„Чувствах, че имам предимство“, каза тя. „Бях я два пъти преди. Това е осминафинал. Мога да мина до четвъртфиналите за първи път.

„След като спечелих първия сет, си казах: „Добре, почти стигнах.“ Но първият сет не Не означава, че спечелихте мача.“

След като миналата година загуби финала за юноши тук от другата си рускиня Алина Корнеева, Андреева стигна до третия кръг на Ролан Гарос, четвъртия кръг на Уимбълдън – включително победа над Крейчикова — и загуби във втори кръг на Откритото първенство на САЩ от бъдещата шампионка Коко Гауф.

Тя беше една от трите 16-годишни в жребия за жени на сингъл в Мелбърн Парк и стигна най-далеч, като стана едва четвъртата играчка през последните 30 години — след Хингис, Татяна Головин и Гауф — достигнала четвъртата кръг на Уимбълдън и Откритото първенство на Австралия, преди да навърши 17 години.

Тя победи Бернарда Пера в последователни сета в първия си мач, нейното тенис вдъхновение Онс Жабер – трикратна финалистка от Големия шлем – за 54 минути във втория , и спасих мачбол, преди да победя Даян Пари в третия кръг.

„Имах добър турнир като цяло. Играх четвърти рунд за втори път в живота си“, каза тя. „Надявам се, че не е последното.

„Има много положителни неща, които да вземем от това пътуване, а също и от днешния мач.“